Anasayfa / Genel / OP. DR. BANGİN BEKİR CANDAN İLE ‘KÖK HÜCRE’Yİ KONUŞTUK

OP. DR. BANGİN BEKİR CANDAN İLE ‘KÖK HÜCRE’Yİ KONUŞTUK

NEV Sağlık Grubu Esentepe Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün başarılı hekimi Op.Dr. Bangin Bekir Candan, Aktüel Adress okuyucuları için ‘Kök Hücre tedavisini anlattı.

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi, kök hücrelerin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Kök hücreler, vücudumuzun diğer hücrelerini üretebilen ve farklılaşabilen özel hücrelerdir. Bu özellikleri nedeniyle, kök hücreler, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilirler. Tedavi kök hücrelerin hastanın kendi vücudundan alındığı bir işlemle başlar. Alınan kök hücreler, hastanın vücudundaki hasarlı veya hasta dokuları onarmak veya yeniden oluşturmak için kullanılabilir.
Kök hücre tedavisi, birçok hastalıkta kullanılabilir, özellikle ortopedi alanında yaygın olarak tedavide kullanılır.
Kök hücre tedavisi, genellikle uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilir ve hasta için özel bir tedavi planı oluşturulur. Tedavi süreci, hastanın durumuna ve kullanılan kök hücrelerin tipine bağlı olarak değişebilir.
Ortopedik hastalıklarda kök hücre tedavisi.

Genellikle eklem ağrısı, kireçlenme, kıkırdak yaralanmaları ve tendon zedelenmeleri gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Kök hücre tedavisi, hasarlı bölgedeki hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur ve yenilenmesini sağlar. Bu, ağrının azaltılmasına ve hastanın işlevselliğinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.
Yağ dokudan hazırlanan kök hücre tedavisi.

Yağ dokusundan hazırlanan kök hücre tedavisi,
yağ dokusundan hazırlanan kök hücrelerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, özellikle osteoartrit(diz eklemi kireçlenmesi, kalça eklem kireçlenmesi, ayakbilegi eklemi kireçlenmesi… )romatoid artrit, diyabet ve cilt hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Bu yöntemde, hastadan yağ dokusu örneği alınır ve örnekteki kök hücreler laboratuvar ortamında izole edilir. Daha sonra, bu kök hücrelerin sayısı artırılır ve hastanın ihtiyacına göre farklı birimlere ayrılır. Son olarak, bu kök hücreler doğrudan hastanın vücuduna enjekte edilir.
Yağ dokusundan hazırlanan kök hücre tedavisi, diğer kök hücre tedavilerine göre daha kolay uygulanabilir ve daha az invazivdir. Bunun yanı sıra, yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin çoğunluğu öncül kök hücreleridir ve çeşitli dokuların onarımı ve rejenerasyonu için potansiyel olarak faydalıdır. Artık bu tarz yeni modern ve gelecek vadeden tedaviler ülkemizde de kolayca ve layıkıyla yapılabilmektedir.

 

Kontrol et

İZNİK’TE 4.MAVİYEMİŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4. kez düzenlenecek Maviyemiş Festivali bu yıl 14 Temmuz 2024 Pazar …

Advertisement