Anasayfa / Genel / Röportaj: Orhan Okay Günak

Röportaj: Orhan Okay Günak

Bursa’nın güvenilir Yatırım Danışmanlarından Orhan Okay Günak ile pandemi sonrası emlak sektöründeki gelişmeleri ve sektörel olarak mesleğinin inceliklerini konuştuk.

Röportaj: Sibel Kavçin

Öncelikle Orhan Okay Günak kimdir? Sizi biraz yakından tanıyalım.

1976 Bursa doğumluyum. Aslen Trabzonluyum. Evliyim ve 2 çocuğum var.

Sizi Bursalı iş insanı olarak tanıyoruz, babacan bir yapınız olduğunu sizi tanıyanlar iyi bilirler. Emlak sektöründe ne zamandır varsınız?

Yardım etmeyi seviyorum diyelim. Uzun yıllardır bu işin içindeyim. Sektör biraz farklı kalemlerde yer alır ki, bizim yaptığımız daha çok yatırım danışmanlığı. Genel olarak komisyon usulü değil proje bazlı çalışıyoruz. Yatırımcılarımıza değer görecek, bulunduğu bölge itibari ile kar edecekleri imara açılacak arazileri sunuyoruz. Bölgesel olarak çalışıyoruz.

Pandemi sonrası süreci deneyimlerinizle birlikte biraz anlatır mısınız?

Pandemi süreci biraz yavaşlatsa da, bizim sektörü çok fazla sekteye uğratmadı. Açıkçası yaptığımız işler proje bazlı olduğundan ve insanlar geleceğe yatırım yapmaya her zaman açık olduğundan bir sıkıntı yaşamadık. Bizim sektörde güvenilir olmak çok önemli. Güven sağladıktan sonra size inanan insanlarla hız kesmeden yola devam edebilirsiniz.

Kur artışları arazi yatırımlarını nasıl etkiliyor?

Yatırımlar Türk lirası üzerinden yapıldığı için kur farkı yalnızca yatırımcılarımızın kendi hesapları ile ilgili oluyor. Arazi satışlarının belli bir fiyatı var, onun üzerine çıkmak bizim çalışma usulümüz ile bağdaşan bir kavram değil.

 

 

Arazi almak isteyenlere bu süreci nasıl geçirmelerini tavsiye edersiniz?

İşi bilen insanlarla çalışmak her zaman önemlidir. Proje usulü yatırım yapmak her zaman kazandırır. Araştırmalarını bir plan üzerinden çalışmalara yönlendirirlerse kazançlı çıkacaklardır.

Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu bağlamda almak mı yoksa satmak mı doğru bir karar olur?

Şu aşamada almak daha mantıklı, çünkü mutlaka değer kazacaktır. Araziye yatırım kısa ya da bazen uzun vadede kazanç sağlar. Bu tamamen yatırımcının kararına bağlıdır.

Sektör olarak geniş bir ağa sahipsiniz. Mesleğiniz için geleceğin favori mesleği diyebilir miyiz?

Kazanç bakımından bakarsak evet, geleceğin mesleği diyebiliriz. Tavsiyem bu konuda yeterli eğitimi almadan başlamamaları ki, bu sayede hem müşteri bakımından güven ortamı azalmaz hem de bu işi fason diye tabir ettiğimiz, vergisini ödemeden, hiç bir odada kaydı olmadan, bilgisi olmadığı halde piyasada boş yere fiyat yükselten, kayıt dışı çalışan kişilerin önüne geçmiş oluruz. Bizler bu işin vergisini ödeyen, ülkeye gelir getiren kişileriz, herkesten de bunu bekleriz.

Kontrol et

HANDE YENER İLE 19 MAYIS COŞKUSU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği ‘Gençlik Şenliği’ …

Advertisement