Anasayfa / KÖŞE YAZARLARI / Ayben Günak / YENİ DÜNYA DÜZENİNDE GİRİŞİMCİLİK

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE GİRİŞİMCİLİK

Girişimci dendiğinde aklınıza ilk kim geliyor? Dev fabrikalar kurup dünya geneline yayılan iş insanları mı? Yaşadığı köydeki tarlada domates toplarken yöredeki işçi kadınlarla tiyatro topluluğu kurup; kendi yazdığı filmiyle dünya çapında festivallere katılan mı? Emperyalizme karşı verdiği mücadele ile ülkenin yönetim rejimini değiştiren mi? İnsanların beynine çip takıp, Mars’a koloni kurma planları yapan mı?

Girişimcilik devrim ruhuyla mümkündür. Hayallerini hayata geçiren her insan kendi çapında girişimcidir. Hayallerini hayata geçirdiğinde kitlelerin de hayatlarına etki edebiliyorsa o gerçek bir girişimcidir.

Yeni dünya düzeni, nefesini ensemizde hissettirmeye başladığına göre yakın bir zamanda tüm bileşenleriyle hayatımızda yerini alacak. Yaşanan pandemi sürecinde iş sektörlerinin büyük oranda dijitalleşme sürecine adapte çalışmalarını gördük. Online eğitim evlerimizin içine kadar girdi. İş toplantılarımızı kamera karşısında çoğumuzun mutfağında gerçekleştirdik. Alışverişimizi online siparişlerle yaptık. Sağlık ve hukuk alanında yapay zekaya evrilen sistemsel örneklere şahit olduk. Okulun sadece binadan ibaret olmadığını, ofislerin gereksizleştiğini ve ihtiyaçlarımızın kapımıza kadar geldiği süreç boyunca gelişen farkındalık hepimizi yeni dünya düzenindeki büyük değişime hazır kıldı.

Zaman değişim zamanı. BİLGİ tek silahımız; gelişen şartları doğru kullananlar ayakta kalacak. Her birimiz işlerimizde uzmanlaşarak, dönüşümü sindirerek, yeniliklere adapte olarak güçlü olacağız. Olan biteni kavramakta hızlı olup, uygulamaya geçirenler kazanacak.

Geçtiğimiz hafta uzman eğitimciler Berke Sarpaş ve Özgül Sokullu liderliğinde gerçekleşen Girişim Savaşçıları İntibak Programı eğitimine katılma şansı yakaladım. Yaklaşık bir hafta süren online eğitim boyunca, fizik, genetik, tarihin ilk çağlarına dayanan ekonomi, felsefe, psikoloji ve tekillik başlıklarının altında akıcı bir eğitim sürecinden geçtik. “Fark et, Fark yarat” sloganıyla yola çıkan programda mental dayanıklılık, duygusal esneklik, olgunlaşma düzeyi, beyin yönetimi konularında gerçek bir farkındalık oluşturan eğitimde, tüm katılımcılarla, donanımsal yeterliliğin ve bilginin eyleme geçmesindeki adımları önemiyle kavramış olduk.

Girişim Savaşçısı intibak programıyla kursiyerlere girişimcilik ruhunu kazandırdıktan sonraki etaplarda ise acemi ve usta birliği gruplarında uygulamalı eğitime geçilerek, hayat amacınızı bulduruyor, birlikte geleceğinizi tasarlıyor ve kendi manifestonuzu yazdırıp işinizi kurduruyor. İş kurmak, işini geliştirmek ve uzman desteği almak isteyen kişiler programa www.girisimsavascisi.org adresinden başvuru yapabilirler.

 Başarının sürekliliği eğitimle; hedef odaklı çalışmayla ve kişisel gelişimine verdiğin değerle mümkündür.

Başkalarının hayatında fark yaratmadan önce kendi hayatınızda fark yaratmalısınız. İşe istediğiniz değişimin kendisi olmakla başlamalısınız. Karar verin, uygulamaya geçin ve asla pes etmeyin. Vazgeçeceğinizi sandığınız yer başlangıç çizginiz olsun. Bildiklerinizi hayata geçirmeyi ertelemeyin. NEDEN başladığınızı hiçbir zaman için aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın ki herkesin şarkısı güzeldir ama müziğin sesini lider belirler…

Kontrol et

Yüzünüz Hep Gülsün: 2024 Yılında Şanslı Burçlar Hangileri? 2024 yılında bazı burçlar hayatlarında büyük değişimlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir