Anasayfa / Genel / YILDIRIM’DAN GELECEĞE YATIRIM

YILDIRIM’DAN GELECEĞE YATIRIM

Yıldırım Belediyesi, gençlerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere daha aktif olarak katılımı sağlamak adına ilçeye kazandıracağı gençlik merkezlerinden birini Vatan Mahallesi’nde inşa etmeye hazırlanıyor.

Yıldırım Belediyesi, öncelikli hizmet grupları arasında değerlendirdiği gençlere için ilçeye iki gençlik merkezi kazandırıyor. İnşa çalışmaları başlayan Yıldırım Bayezid Gençlik Merkezi’nin yanında Vatan Mahallesi’nde 13 bin 105 metrekare alana inşa edilecek Çelebi Mehmed Gençlik Merkezi, Yıldırım’ın geleceğine yeni ufuklar kazandıracak. Merkezin bünyesinde, çok amaçlı salon, fuaye, konferans salonu, seminer salonu, toplantı salonu, sergi alanı, kafeterya, fitness salonu, sinema salonu, sanatsal ve kültürel atölyeler, kütüphane ile otopark yer alacak. Uygulama projeleri tamamlanan ve ihale süreci devam eden merkez, gençlere spordan hobiye, eğitimden sosyalleşmeye bir çok imkân sunacak. Merkezin en önemli hedefi ise gençlerin zararlı alışkanlıklardan koruyarak donanımlı nesiller yetişmesine katkı sağlamak olacak.

DONANIMLI NESİL VURGUSU

Yıldırım’ın 250 binin üzerinde genç nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İdeal Şehir Yıldırım için 100 adım’ vizyonumuz kapsamında söz verdiğimiz gençlik merkezlerini Yeni Yıldırım’da tüm gençlerin spor, kültür ve sanat ile iç içe büyümesini istiyoruz. Sanatı, kültürü, bilimi bilen nesiller olarak gelişmeleri ülkemizin geleceği ve dünyaya yön verecek kişiler olarak yetişmeleri için şart. Bunu sağlamak ve gençlerimizin beklentilerine cevap verebilmek adına ilçemize gençlik ve kültür merkezleri kazandırarak, yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerin donanımlı bireyler olarak yetişmesine katkı sağlayacağız” dedi.

BEKLENTİLERE GÖRE ŞEKİLLENİYOR

Yıldırım’da hazırlanan projelerin hizmet grubunun beklentileri ve ortak aklın yansıması sonucu hayata geçtiğini vurgulayan Başkan Edebali, “Gençlerimizin beklentileri ve talepleri doğrultusunda hazırladığımız projelerimizle onların gelişimine katkı sağlıyoruz. Şehrimizi geleceğe, donanımlı, sağlıklı, milli ve manevi değerlerini özümsemiş gençlerimiz taşıyacak. Türkiye’nin en büyük spor kompleksi kısa süre içerisinde Yıldırımlı gençlere hizmet verecek. Yine Değirmenönü-Karapınar’da inşat çalışmalarına başladığımız Yıldırım Bayezid Gençlik Merkezi’nin yanı sıra Vatan Mahallemize bünyesinde çok amaçlı salonları, fuaye alanları, fitnes salonları, sanatsal ve kültürel atölyeleri, açık spor alanları ile konferans ve toplantı salonları barındıracak  Çelebi Mehmed Gençlik Merkezi’ni kazandıracağız” diye konuştu.

YILDIRIM’IN PROJELERİ İNŞAAT FUARININ GÖZDESİ OLDU

Yıldırım Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ve vizyon projeleri, TÜYAP’ta düzenlenen Rising City Bursa Gayrimenkul ve Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı’nın gözdesi oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), İnşaat Müteahhitleri ve Sanayicileri İşadamları Derneği (İMSİAD) ve Bursa Emlak Müşavirleri Odası (BEMO) tarafından düzenlenen Rising City Bursa Gayrimenkul ve Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı’nda Yıldırım Belediyesi’nin ilçenin çehresini değiştirecek kentsel dönüşüm ve vizyon projeleri katılımcıların büyük beğenisini kazandı. Mevlana-Ulus Kentsel Dönüşüm projesinin yanı sıra Ortabağlar, Mimarsinan ve Güllük, Teferrüç, Beyazıt-152 Evler ve Esenevler Kentsel Dönüşüm projeleri fuara katılanlar tarafından tam not aldı. Öte yandan Yıldırım Belediyesi standını gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler proje maketlerini inceleme fırsatı bulurken, katılımcılara kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgiler verildi.

ALTI MAHALLEYE YENİ BİR HAYAT

Yıldırım Belediyesi’nin Ankara yolunun altındaki 6 mahallede hayata geçireceği plan ve uygulamalar ile bölgeye 2 cami, 2 kapalı pazar alanı, 4 sağlık tesisi, 15 eğitim kurumu inşa edilecek. Yeşil alan miktarı ise yüzde 170 artacak.

‘İdeal Şehir Yıldırım’ hedefi doğrultusunda ilçenin yüzde 33’ünü kentsel dönüşüme dâhil eden Yıldırım Belediyesi’nin dönüşüm projeleriyle Ankara Yolu’nun altında yer alan Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinin kaderi değişecek. 4 milyon 122 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştireceği plan ve uygulamalar 108 bin 46 kişinin hayatını değiştirecek. Yıllardır devam eden plansız ve çarpık yapılaşma sonucu çöküntü bölgesi haline gelen 6 mahallenin kaderi, yeni imar revizyonuyla değişecek. Bölgede mevcut ortak sosyal kullanım alanları korunurken, 2 cami, 2 kapalı pazar alanı, 4 sağlık tesisi, 15 eğitim kurumu inşa edilecek. Mevcut planda 126 bin 400 metrekare olan yeşil alan miktarı ise 341 bin 200 metrekareye çıkarken, açılacak yeni yollar ile çıkmaz ve dar sokaklar yerini geniş cadde ve ana arterlere bırakacak.

‘KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

Bölgede bulunan hak sahipleri ile görüşülerek vatandaşların mevcut emlaklarının değerinin yeni projelerde korunacağının altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Türkiye’nin ve Bursa’nın çok ciddi bir deprem gerçeği var. Geçmişte yaşadığımız acıların tekrarlanmaması için insanların en temel hakkı olan yaşam haklarını güvence altına almak adına mevcut yapı stokumuzu yenilmek zorundayız. İnsanlarımız için güvenli yaşam alanları inşa etmek, bir tercih değil zorunluluk. Biz bu zorunluluğu bir fırsata dönüştürerek, sadece binaları yenilemekle yetinmeyip, şehrimizi yeniden inşa edeceğiz. . Bölgede şuyulandırma çalışmalarına başladık. Yeni planımıza göre herkesin mülkiyeti doğrultusunda vatandaşlarımıza tapularını teslim edeceğiz” dedi.

SOSYAL ALANLARDA ÖNEMLİ ARTIŞ

Yeni imar planında vatandaşların ortak kullanım alanlarında önemli bir artış gerçekleştirileceğini vurgulayan Başkan Edebali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan yeni imar planıyla, insanlarımızın hayat standartlarını yükseltmek adına yaşam alanları, spor tesisleri, yeşil alanlar, meydanlar gibi sosyal ortak kullanım alanlarıyla taçlandıracağız. Yeni planımızda mevcut 1 pazar alanını 3’e, 5 sağlık tesisini 9’a, 17 camimizi 19’a, 14 eğitim alanını 29’a çıkararak hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda sosyal alanlarda önemli bir artış gerçekleştiriyoruz. Öte yandan şehirlerin olmazsa olmazı yeşil alanları da göz önünde bulundurarak 126 bin 400 metrekare olan mevcut yeşil alan miktarını yaklaşık 3 kat artırarak 341 bin 200 metrekareye getiriyoruz. Bunları gerçekleştirirken temel önceliklerimizden birisi de vatandaş rızası olacak. İnsanlarımıza projelerimizin onların yaşam kalitelerini yükselteceğini, bu projelerin kendi yararlarına olduğunu en ince detayına kadar anlatarak uygulamaya koyacağız” diye konuştu.

Kontrol et

OSMANGAZİ YENİ PARKLARLA GÜZELLEŞİYOR

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara nefes alabileceği, çocuklara ise gönüllerince eğlenebileceği alanlar sunak adına Yenibağlar Mahallesi’nde yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement