Anasayfa / Genel / EN İYİ SAĞLIK TEMALI 10 FİLM

EN İYİ SAĞLIK TEMALI 10 FİLM

Merhaba Aktüel Adress okurları. Bu sayıyla birlikte “en iyi film listeleri” ile sizlerle olacağım. Kimi zaman bir yönetmenin izini, kimi zaman bir akımın izini, kimi zaman ise bir oyuncunun izini sürerek zevkle izleyeceğiniz listelerimizin ilkini “sağlık” temasına ayırdık… İşte, sağlık temalı en çok ses getirmiş 10 film…

Behtiye Kaya Kayıhan

1. The Doctor (1991)
Yönetmen: Randa Haines
Oyuncular: William Hurt, Elizabeth Perkins, Wendy Crewson, Mandy Patinkin
Senaryo: Robert Caswell, Ed Rosenbaum
Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.

2. John Q (2002)
Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular: Denzel Washington, Anne Heche, Laura Harring, James Woods
Senaryo: James Kearns
Sıradan bir işçi olarak bir fabrikada çalışmakta olan John Q (Denzel Washington) bir gün ansızın oğlu Mike in maç sırasında rahatsızlandığını öğrenir. Hastaneye gittiğinde ise aldığı haberle yıkılır. Oğlunun kalbi normalden üç kat daha büyüktür ve bunun tedavisi için ameliyat olması gerekmektedir. Fakat maddi durumlar buna elvermez. Maddi sıkıntı eşiğinde oğlunu hayata döndürebilmek için John Q evinde ne var ne yoksa hepsini satar yine de çözüm olmaz. Ve sonunda çaresiz bir şekilde kalp cerrahı Raymond Turner (James Woods) un da aralarında bulunduğu hastane personellerini rehin alır…

3. You Don’t Know Jack (2010)
Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Al Pacino, Susan Sarandon, John Goodman, Danny Huston
Senaryo: Adam Mazer
Gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı HBO tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ‘ölüm meleği’ lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatıyor.

4. Lorenzo’s Oil (1992)
Yönetmen: George Miller
Oyuncular: Susan Sarandon, Laura Linney, Nick Nolte, James Rebhorn
Senaryo: George Miller, Nick Enright
Nick Nolte adlı sinema emekçisi, bu büyük ustanın ikibinli yıllarla iyiden iyiye kendini gösteren, medyaya yansıyan alkol ve uyuşturucu sorunlarıyla kendisini dağıtmadan önce oynadığı nitelikli filmlerinden biridir Lorenzo’nun Yağı. Nolte, filmde gerçekten ustalıklı bir performans sergilerken, Susan Sarandon da bu filmle Oskar’a aday olmuştur. Gerçek bir hikayeden esinlenen Lorenzo’nun Yağı, 7 yaşına kadar herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeyen normal bir çocuk olan Lorenzo Odone’nin bir gün aniden tuhaf bir hastalığın pençesine düşmesiyle gelişen olaylar ve ailenin mücadele azmi konu eediliyor. Küçük çocuk, bir süre sonra ani bayılmalar ve hafıza kayıplarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu musibetin adı ADL adı verilen tedavisi olmayan bir hastalıktır. Lorenzo için doktorlar da en fazla birkaç yıl ömür biçerler. Herhangi bir tıp bilgisi olmayan Augosto ve Michaela çifti çocuklarını kurtarmak için tüm zamanlarını tedavi konusunda bir umut bulmak için harcarlar. Yaptıkları araştırmalar sonucu hastalığın kandaki zararlı yağ asitlerinden olduğunu öğrenen çift, bir tedavi geliştirebilmek için her yolu denemeye başlar. Lorenzo’s Oil, oğullarını kurtarmak için her türlü yolu deneyen ve buldukları tedavi tıp literatürüne giren Lorenzo Odone ve ailesinin gerçek yaşam hikayesini anlatıyor. En fazla 2 yıl yaşayabileceği söylenen Lorenzo’nun hastalığı, bu tedavi sayesinde daha fazla ilerlemedi ve Odone, 2008 Mayıs ayında 30 yaşında hayatını kaybetti. Film, dramatik konusunu oyuncuların üst düzey performansları sayesinde heyecanlı bir sinema filmine dönüştürmeyi başarırken, verdiği mesajla da sosyal bir sorumluluk görevini layığıyla yerine getiriyor.

5. And The Band Played On (1993)
Yönetmen: Roger Spottiswoode
Oyuncular: Richard Gere, Matthew Modine, Alan Alda, Patrick Bauchau
Senaryo: Roger Spottiswoode
Film geçmişte AİDS gibi virüslerin yeni bulunmasını konu alıyor. 1981 yılında bilinmeyen, erkek eşcinselleri etkileyen öldürücü bir virüs hakkında bilgiler gelmeye başlar. Birbirinden bağımsız çalışan Fransız ve Amerikan araştırma ekipleri bu virüsü tanımlayarak HIV adını koyar.
Zamanla virüsün neden olduğu AIDS hastalığının cinsel tercih ayırt etmeksizin herkese bulaşabildiği ve mutlak şekilde ölümle sonuçlandığı anlaşılır. Randy Shilts’in aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan And the Band Played On (Ve Orkestra Çalmaya Devam Eder) hastalığın ortaya çıkışını ve ilk kurbanlarının deneyimlerini etkileyici bir dille anlatmayı başarıyor.

6. Patch Adams (1998)
Yönetmen: Tom Shadyac
Oyuncular: Robin Williams, Philip Seymour Hoffman, Bob Gunton, Monica Potter
Senaryo: Steve Oedekerk, Maureen Mylander
Konusu yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

7. Wit (2001)
Yönetmen: Mike Nichols
Oyuncular: Christopher Lloyd, Emma Thompson, Eileen Atkins, Harold Pinter
Senaryo: Emma Thompson, Mike Nichols, Margaret Edson
Kanser teşhisi konduktan sonra hayatını sorgulamaya başlayan ve önceliklerini değerlendiren Edebiyat Profesörü Vivian Bearing’in yaşam öyküsü… Bearing, çocukluğundan kanser teşhisi konduğu döneme kadar yaşanan süreci değerlendirirken sıkça da kameraya dönerek izleyiciyle birebir ilişki kuruyor..

8. Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009)
Yönetmen: Thomas Carter
Oyuncular: Cuba Gooding Jr., Kimberly Elise, Aunjanue Ellis, Alecia Mcgill
Senaryo: John Pielmeier
Genç Ben Carson, şanslı bir çocukluk geçirmemiştir. Yoksulluk ve önyargı arasında, eski bir evde geçirilen çocukluk, beraberinde kötü ders notları ve öfke getirmiştir. Tüm bunlara rağmen yine de, annesi ona inancını hiç kaybetmemiş, hayal gücünü ve inancını asla yitirmemesi için ona sürekli destek olmuştur. Artık O dünyanın en iyi beyin cerrahlarından biridir.

9. Bad Medicine (1985)
Yönetmen: Harvey Miller
Oyuncular: Steve Guttenberg, Julie Kavner, Julie Hagerty, Curtis Armstrong
Senaryo: Steven Horowitz
Ortalama altı bir öğrenci olan Jeffrey Marx, prestijli tıp okulları tarafından reddedildikten sonra, babası tarafından orta Amerika’daki görece daha ortalama altı bir tıp okuluna gönderilir. Jeffrey yerli köylülerin tıbbi desteğe olan ihtiyacını fark eder. Ona katılan öğrencilerin de yardımıyla köylülere yasadışı yoldan tıbbi destek sağlar. Sonunda, okulun otoriter dekanı öğrencilerin yaptıklarını fark eder ve kovuşturma başlatır. Ancak dekan köylülerin zorlamasıyla suçlamaları düşürmek zorunda kalır.

10. Sicko (2007)
Yönetmen: Michael Moore
Oyuncular: Michael Moore, George W. Bush, Tucker Albrizzi, William Maher
Senaryo: Michael Moore
Michael Moore’un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD’deki sağlık sistemini eleştirmektedir. ABD’deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD’deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba’da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar.

Kaynak: bifikiral.com

Kontrol et

İZNİK’TE 4.MAVİYEMİŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4. kez düzenlenecek Maviyemiş Festivali bu yıl 14 Temmuz 2024 Pazar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement