Anasayfa / Genel / ESTETİK DEĞİL PLASTİK CERRAHİ

ESTETİK DEĞİL PLASTİK CERRAHİ

Belki güzelliğin tanımı yok ama güzel olmanın yolları ortada. Teknoloji öyle hızlı ilerliyor ki, her an bir yenilikle karşılaşabiliriz. Ancak güzellik noktasında teknolojiye teslim olmadan önce alanında uzman kişileri bulmak çok önemli…

Röportaj: Elif Akal

Hayatınızın akışını değiştirebilecek operasyonlara karar vermeden önce, sizi yıllardır aldığı eğitimle ve mutlu hastalarıyla kendini kanıtlamış, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Soydan ile tanıştıralım istedik. İşte, plastik cerrahi konusunda bilinmeyenler…

Estetik cerrahi kavramı ne zaman güzellikle anılmaya başladı, bu algı konusunda neler düşünüyorsunuz?

Terimler karıştırılıyor. Estetik cerrahi değil, plastik cerrahi aslında… Sağlık Bakanlığı’nın kesin kuralları vardır. Estetik merkez adı altında cerrahi operasyon yapılması yasaktır ve suçtur. Her türlü duruma karşı Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yerlerden hizmet alınması gerekir.

Liposuction ve Lipoliz arasında ne fark var?

Liposuction ve Lipoliz ameliyathane ortamında yapılan yağ alma operasyonlarıdır. Lipolizde yağ eritilip içeride bırakılır. Liposuctionda hem eritilip hem çekilir.

Kadın ve erkek hastalar arasında nasıl farklar var?

Daha çok kadın hastalarımız talep etmektedir. Erkek hastalarımız da var tabii. Erkek hastalar daha zor hastalardır.

Estetikte moda olur mu?

Estetikte tabi ki moda var. Daha önce yapılan rinoplasti ameliyatlarına baktığımızda burunlar hokka burun dediğimiz küçük burunlardı. Nefes almakta bile güçlük çekilen biçimde… Şimdi burunları o kadar çok küçültmüyoruz. Hastalarımız ellerinde foto ile geldiklerinde, hastamızın yüz hatlarına uygun olan burun şeklini belirleyip işleme alıyoruz.

Güzellik uygulamaları ve estetik cerrahi kavramları arasında asgari nasıl bir bağ olmalı?

Güzellik uygulamaları yapılan yerler basit işlemlerin yapılması gereken yerler olmalıdır. Cilt temizliği, kozmeti bakım, ağda v.s. Plastik cerrahi ise yara, yanık, kol kopması, cilt kanserleri gibi cerrahi operasyonlar içeren kavramlardır. Uzun yıllar GATA’da hizmet vermiş biri olarak bu tarz operasyonlarda çok bulundum.

En çok hangi ameliyatları yapıyorsunuz?

En çok yapılan ameliyatların başında rinoplasti (burun ameliyatı), meme büyütme, meme küçültme, aptominoplasti (karın germe), liposuction gelmektedir. Talepler bu yönde çok daha fazla…

Türkiye’de ve Bursa’da estetik cerrahiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye özellikle plastik cerrahi konusunda çok ilerlemiş durumda… Özellikle GATA’da savaş nedeni ile kopan kollar, yanık yüzler, cilt kanserli doğan çocuklar, sıklıkla olduğu için, hocalarımız bu konuda inanılmaz donanımlıdır, plastik cerrahisinde bir numaradırlar.

İnsanları özellikle uyarmak istediğiniz konular neler?

Hastaların Bakanlık’tan onaylı merkezlerde ve dalında uzman cerrah kişilerden hizmet almalarını öneririm; doğabilecek sorunlara karşı karşılarında muhatap bulabilmeleri için…

Mesleğinizin geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?

Bu işi yapabilmek için cerrahlığı çok sevmek gerekir. Her işte olduğu gibi işini sevip aşk ile yapılırsa mükemmel hizmetler verilebilir.

Op. Dr. Ali Tufan Soydan

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Özel Tarsus Lisesi’nden 1996 yılında mezun olan Operatör Doktor Ali Tufan Soydan, mezun olduğu yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş, 2002 yılında tıp diploması alarak mezun olmuş. 2002 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde başlamış olduğu uzmanlık eğitimini tamamlayan Operatör Doktor Ali Tufan Soydan’ın asistanlık eğitimi aldığı süre içerisinde Türkiye’de ve yurt dışında yayınlanan pek çok bilimsel araştırması bulunuyor.

2008 yılında ABD’de bulunan Paces Plastic Surgery Kliniği’nde lazer tedavileri ve estetik cerrahi konularında çalışmalar yapmış. 2009 Belçika ve Almanya’da EBOPRAS tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olan Operatör Doktor Ali Tufan Soydan, Avrupa Plastik Cerrahi yeterlilik sertifikası alarak European Board Certificated Plastic Surgeon ünvanına sahip olmuş.

2009-2011 yıllarında zorunlu hizmet görevini yerine getiren Operatör Doktor Ali Tufan Soydan, 2011 yılından itibaren Bursa’da özel hekimlik yapıyor.

Kontrol et

HANDE YENER İLE 19 MAYIS COŞKUSU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği ‘Gençlik Şenliği’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement