Anasayfa / DEKORASYON / YATAK BAŞI AYDINLATMASI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

YATAK BAŞI AYDINLATMASI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Evimizde dinlenmek istediğimizde ya da kendi kendimize kalmak istediğimizde tercih ettiğimiz mekanlar yatak odalarıdır. Böyle anlarda bulunduğumuz ortamın huzurlu ve dinlendirici olması hepimizin en büyük beklentisidir. Bu huzurlu ortamı yakalamak için dikkat edilecek unsurların başında da mekan aydınlatmaları gelmektedir.

Yatak yanında çok fazla alanınız yoksa ya da komodin üzerinde aydınlatma için yer ayırmak istemiyorsanız, özel bir aydınlatma satın almadan herhangi bir tavan lambasının kordonunu uzatarak bile yapabileceğiniz uygulama ile hem farklı bir görsel elde etmiş olacaksınız hem de işlevsel bir sonuca ulaşacaksınız.

aydınlatma

Komodin kullanmayı tercih etmediğinizde lambaderleri standart kullanımlarının dışında yatak başı aydınlatması olarak da kullanabilirsiniz. Günün yorgunluğunu atmak istediğimizde kahvemizi elimize alıp güzel bir de kitap seçtikten sonra yatağın içinde vakit geçirmek kadar güzeli yoktur. Aydınlatmalarla aynı odayı bambaşka bir hale getirebilirsiniz.

Stresli ve yorgun bir günün ardından tercih edeceğimiz ortam genellikle hafif ışıkla aydınlatılmış loş bir ortam olacaktır. Bu loş ortamı yakalamak içinse çeşitli aydınlatma yöntemleri seçilebilir. Aplik kullanarak hem kolaylıkla yönlendirebileceğiniz bir ışığa sahip olursunuz hem de komodin üzerinde diğer ihtiyaçlarınıza yer açabilirsiniz.

Yatak başı aydınlatması için klasik bir yöntem olan abajur kullanımında farklılık yaratmak için daha çok salon gibi geniş alanlarda tercih edilen büyük abajurları çekinmeden kullanabilirsiniz.

Farklılık yaratmak için ipuçları

aydinlatma

Çocuk ve genç odalarında duvarlara istediğiniz şekilde asacağınız mini led aydınlatmalarla ışık ihtiyacını karşılarken odanın dekorasyonuna farklı bir hareket getirebilirsiniz. Gece yatakta, kitap okumak günlük notlarınızı gözden geçirmek gibi alışkanlıklarınız varsa etrafı aydınlatmayan ve size özel olacak okuma ışıklarını tercih edebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız kadar alanı, yeterli oranda aydınlatarak konforlu bir ışık elde etmiş olursunuz.

İdeal aydınlatma nasıl olmalı?

aydınlatma

  • Konforlu bir yatak başı aydınlatması elde etmek için;
  • Yatağınızın yüksekliği ile ilişkilendirerek aydınlatmanız için bir konum belirleyin,
  • Beyaz ışık yerine gün ışığı rengini tercih edin,
  • Gözünüze direkt vuran aydınlatmalardan kaçının,
  • Işık miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz için dimmer kullanın,
  • Yatak başı aydınlatmasını odanın genel aydınlatmasından bağımsız olarak kurgulayın.

Kontrol et

İZNİK’TE 4.MAVİYEMİŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4. kez düzenlenecek Maviyemiş Festivali bu yıl 14 Temmuz 2024 Pazar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement