Anasayfa / Genel / ZEYTİN MEZE’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

ZEYTİN MEZE’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Bursa’da 3 kadın girişimci olan Nur Gezer, Özlem Eydemir Mengüç, Elvan Ercan’ın hayata geçirdiği Zeytin Meze Panayır Mahallesi’nde açıldı.

Diyarbakır yöresinden Hatay mutfağına, Bursa lezzetlerinden Balıkesir yöresine kadar birçok mutfak kültürüne ait mezelerin yapıldığı Zeytin Meze’de aynı zamanda bölgeye gelen depremzede kadınlarında el emeği sergilenerek kadın dayanışmasının ortaya konulması hedefliyor. Afet bölgesinden gelerek Bursa’ya yerleşen depremzede kadınlara da destek olmak amacıyla açılan Zeytin Meze’de Türk kültürünün ortaya çıkarılması için Diyarbakır mutfağından Hatay yöresine, Bursa lezzetlerinden Balıkesir mutfağına kadar birçok mutfak kültürüne ait mezeler sevenleriyle buluşacak. Otomotiv, hukuk ve mimarlık sektörlerinde çalışan 3 kadın girişimci açılışı gerçekleştirilen Zeytin Meze ile hem depremzede kadınlara iş imkanı sunarak destek olacak hem de el emeği Türk kültürünün lezzetlerinden olan mezeleri Bursalılarla buluşturacak. Panayır Mahallesi’nde hayata geçirilen Zeytin Meze’nin açılışına CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Açılış Sibel Kavçin’in organizatörlüğünde gerçekleştirilirken, programda birbirinden farklı lezzetleri olan mezeler davetlilere takdim edildi. Açılış kurdelesini 3 kadın girişimci ile birlikte Bozbey kesti. Açılışın ardından zeybek gösterisi yapan halk oyunları ekibine gösterinin sonunda eşlik eden Bozbey, zeybek dansı ile davetlilere özel anlar yaşattı.

‘BURSALILARI DAVET EDİYORUZ’

Açılışta konuşma yapan Bozbey, “Kendi el emeklerini lezzete dönüştürdükleri ve destekledikleri depremzede kadınlarımızın el emeğini ortaya koydukları için 3 kadın arkadaşımızı kutluyorum. Girişimci kadınların çoğalmasını istiyoruz. Mutlaka tüm Bursalı hemşerilerimizi bir kez bile olsa buraya davet ediyoruz” dedi.

DEPREMZEDE KADINLARA DESTEK

3 kadın girişimci olarak farklı sektörlerde çalıştıklarının altını çizen işletme ortaklarından Nur Gezer, bu projenin depremden etkilenen kadınlara da iş imkanı sağlayacağını ifade etti. Gezer konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Biz 3 kadın girişimci olarak aslında bu işe giriştik. Öncelikle evlerimizde yapmaya başladık mezeleri. Baktık çok lezzetli şeyler yapıyoruz Bursa’daki depremzede kadınlarımızın en fazla bulunduğu bölge olarak Panayır Mahallesi’ni seçerek hem onların da el emeğinin sergilendiği hem de iş imkanı buldukları bir proje olsun istedik. Hep birlikte kadın kadına dayanışma yapalım yaparak Zeytin Meze’yi kurduk Özlem Hanım ve Elvan Hanım’la birlikte. Meze sadece alkol ile içilen ya da yenilen bir salata şekli değildir. Her kesimden insan gelsin bize ve bu mezelerin tadına baksınlar diyoruz” diye konuştu.

‘ZENGİN MEZE ÇEŞİTLERİNE SAHİBİZ’

Gezer, “İlk başta tabii Hatay mutfağını birazcık getirerek Türk kültürünü de ortaya çıkartalım istedik. Diyarbakır yöresinden Hatay mutfağına, Balıkesir yöresinden Bursa mutfağına kadar çeşitli mezeler yapıyoruz. Aklınıza gelebilecek her türlü meze çeşidi var. İlk hedefimiz butik bir yer açmaktı. Bu butikle birlikte Panayır bölgesini seçtik. Çünkü depremden etkilenen bütün aileler bu tarafa akın etti. Bu bölgede de ciddi anlamda ekonomik kriz başladı aslında. Bizlerde depremzede kadınlarımızla beraber yol alarak elimizin emeğini insanlarla buluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kontrol et

OSMANGAZİ YENİ PARKLARLA GÜZELLEŞİYOR

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara nefes alabileceği, çocuklara ise gönüllerince eğlenebileceği alanlar sunak adına Yenibağlar Mahallesi’nde yeni …

Advertisement