Anasayfa / Genel / GRİPİN YİNE HÜZÜN DAĞITIYOR!

GRİPİN YİNE HÜZÜN DAĞITIYOR!

Her geçen gün müzik grupları çoğalsa da, aralarında bazıları var ki, yeni albüm haberlerini alınca insanın gözleri parlıyor.

Adile Demirci

Gripin de bu özel grupların başında geliyor. Yirminci yıllarını kutlamaya iki yıldan az kala beşinci albümlerini çıkardılar.

İlk günden bugüne onları takip ediyorsanız, öncelikle albümlerinin adını çok merak ediyorsunuz. Öğrenince de beklediğiniz gibi bir albüm olduğunu daha isminden anlıyorsunuz.

Gripin’in beşinci albümün adı: Nasılım Biliyor Musun?

Eğer şu ana kadar albümü dinlemediyseniz bu isim bile size albümün geneli hakkında fikir verebilir. Evet, biraz hüzünlü bir albüm…

İlk şarkıda Gripin dinlemeyi ne kadar özlediğinizi hissediyorsunuz. Grubun en önemli isimlerinden solist Birol Namoğlu’ nun sesindeki trajedi -şükür ki- hala aynı. Çünkü sözlerdeki acıyı, hüznü ve yakarışı onun dışında başka birinin bu kadar tesirli yorumlaması mümkün değil.

Bir albümü dinlemenin yazısız kuralları vardır… Önce kapağa bakarsınız ki, bu albümün kapağı da kartoneti de özel hazırlanmış, hemen söyleyelim.

Kartonet tasarımı albümdeki şarkıların ilk seslerinin titreşimlerinden oluşan şekiller ve “sinestezi” adı verilen algılama durumundan esinlenerek gerçekleştirilmiş.

İkinci adım şarkı isimlerine bakmaktır…

Nasılım Biliyor Musun, Acemisiyim Mutluluğun, Elini Korkak Alıştırma, Hiç Utanmadan, Nasip Diye Yazdı Katip, Gündüzüm Seninle, Beni Boş Yere Yorma, Bir Sebep Söyle Bana, Avaz Avaz, Sor Bana Sor.

Bu isimler de albümün ne kadar hüzünlü olduğunu anlatır size.

Bu arada söz ve müzikleri grup üyeleri ve Haluk Kurosman imzası taşıyan albümde 8 yeni şarkının yanı sıra, 2016 yılında single olarak yayınlanan “Beni Boş Yere Yorma” ve Suat Sayın’ın ünlü eseri “Gündüzüm Seninle”nin Gripin yorumu yer almış.

Ve sonra albümü baştan sonra dinlemeye başlarsınız….

Daha ilk şarkıda hissettiğiniz hüzün son şarkıya kadar artarak iliklerinize işliyor bu albümde. Tabi bunda Birol Namoğlu’nun eşsiz yorumunun da payı var elbette ama sözler yorumlanmadan önce de pesimist biraz. Hatta birazdan fazla.

Aslında düşününce bu karamsarlığın hayatımızın değişmez bir parçası olduğunu anlıyorsunuz. Ayrıca aşk anlatılırken ilk günlerdeki kelebek etkisinden daha çok, Atilla İlhan’ın sevdaya dahil ettiği ayrılık bölümü anlatılır, öyle değil mi? Ve ayrılıklar acılıdır, derindir…

Yani anlaşıldığı üzere, çizgisinden ayrılmayan, tavrını bozmayan Gripin şarkıları var bu albümde. Sözleri düşündüren, müziği derine işleyen şarkılar var.

Belki biraz üzecek sizi ama dinledikçe bu iş böyle yapılır, işte yetenek diyeceksiniz, emin olun. İyi dinlemeler!

Kontrol et

HANDE YENER İLE 19 MAYIS COŞKUSU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği ‘Gençlik Şenliği’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement