Anasayfa / Genel / BURSA’DAN TEDX GEÇTİ

BURSA’DAN TEDX GEÇTİ

Özel fikirlerin, projelerin, teknolojinin, insanların ve en önemlisi bilginin yayılmasını amaçlayan ve insanoğlunun sözlü kültürünün yeni temsilcisi olan TED konferanslarının TEDx Bursa adıyla gerçekleştirilen üçüncüsü 10 Mart’ta gerçekleşti.

Aykut Çavdar

Aslında TED; 1984 yılında Amerikalı Richart Saul Wurman‘ın  arkadaşlarıyla kendi çapında bir etkinlik olarak başlattığı bir oluşumdur. Amerika’nın garaj kültürünün web tabanlı birçok ticari fırsatı ve fikri yaratması gibidir. Ancak bu sefer bilinen yanılgıların aksine TED fikri ticarileşmemiş. Önceleri lokal bir etkinlik iken 2000 yılında Chris Anderson’ın Küratörlüğünü üstlenmesi ile birlikte paylaşmaya değer fikirleri tüm insanlarla buluşturma duygusuyla tanınmaya ve daha sonrasıyla bu parlak oluşum; geçen zaman içinde önce azmin sonra ise teknolojinin desteğiyle bugün dünyanın en popüler etkinliklerinden biri haline gelmiştir.

‘’Technology, Entertainment and Desing’’; teknoloji, eğlence ve tasarım ana ekseni üzerinde konumlanan, günümüzde internet videolarının popülerliğiyle birlikte iyice yaygınlaşan bir hale gelmiştir. Bu güzel etkinliğin diğer bir kısmını destekleyen ise TED’i de bünyesinde bulunduran; hiçbir kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Sampling Vakfı ve bu vakfın kurucularından olan dünya e-ticaret devi amazon.com’un sahibi Jeff Bezos ‘dur.

Özel fikirlerin, projelerin, teknolojinin, insanların ve en önemlisi bilginin yayılmasını amaçlayan ve insanoğlunun sözlü kültürünün yeni temsilcisi olan TED konferanslarının TEDx Bursa adıyla gerçekleştirilen üçüncüsü 10 Mart’ta gerçekleşti. Bursa’da ki etkinliğin ise dört özel kahramanı var.

Ramis Ceyhan – TEDxBursa Kurucu – Sosyal Girişimci

Mustafa Özenen – TEDxBursa Co-Organizer – Bosch Finansal Kontroler

Mustafa Bahadır Şahin – TEDxBursa Co- Organizer – Kuark Dijital Kurucu Ortak

Samet Tuna – TEDxBursa Co-Organizer – BenMaker Eğitim Koordinatörü

Sevgili Ramis Ceyhan’ın öncülüğünde gerçekleşen katılımın çok yoğun olduğu etkinlikte kollektif çalışmanın en iyi örneklerinden bazılarına şahit olundu. Oldukça uzun bir mesai süreci içeren çalışma, aksaklık yaşanmadan oldukça başarılı bir organizasyon olarak yaşandı. Katılımcılar “Deneyimle’’ mottosuyla bu yılına giriş yapan konferansın konuşmalarına büyük bir ilham alarak ve oldukça eğlenerek şahitlik etti.

Birçok sponsor firmanın desteklediği, katılımcılarına özel hizmetler, atölyeler ve hem eğlendiren hem de motive edici bir gün sunan TEDx Bursa etkinliği Bursa halkına ilerleyen yıllarda daha fazlasını sunmaya devam edecek. Kısa bir süre sonra ise etkinliğe dair videolar internetin popüler paylaşım platformlarında yerini alacak.

Bu yılın ilham veren konuşmalarını yapanlar:

armağan çağlayan Prodüktör ve Tv Editör

Cengiz Koçak Base Jumper

Mine Ekinci Koda Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı

Neslihan Kurt Türk İşaret Dili Tercümanı

Nurten Akkuş Anaokulu Müdürü / Globel Teacher Prize Finalisti

Osman Çakmak Ampute Futbol Milli Takım Kaptanı

Sevilay Genç 2015 – 2016Türkiye Kadın Co-Pilotlar Şampiyonu

Suzan Kardeş Makyaj Uzmanı, Ses Sanatçısı ve Oyuncu

Mehmet Turan Yavuz Emekli Bomba Uzmanı

Prof. Dr. Uğur Batı Akademisyen / Yazar

Zümran Ömür Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı

Aslı Yeşil Dünya Müziği Solisti

Kontrol et

OSMANGAZİ YENİ PARKLARLA GÜZELLEŞİYOR

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara nefes alabileceği, çocuklara ise gönüllerince eğlenebileceği alanlar sunak adına Yenibağlar Mahallesi’nde yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement