Anasayfa / Genel / BOZBEY: DEĞİŞİME DEVAM EDİYORUZ

BOZBEY: DEĞİŞİME DEVAM EDİYORUZ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, basın mensuplarına yönelik düzenlenen Nilüfer turunda kentteki değişimi anlattı. Değişime devam ettiklerini vurgulayan Bozbey, “Nilüfer’de sürekli hizmet üretiyoruz. Amacımız, Nilüfer’de insanların tamamının gülümsemesini sağlamak” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, başkanlığı döneminde kentte yaşanan değişimi,  Nilüfer’in 13 mahallesinde düzenlenen turda basın mensuplarına yerinde anlattı.

Nilüfer turuna, basın mensuplarının yanı sıra, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri ve Başkan Yardımcıları da katıldı. Başkan Mustafa Bozbey’in basınla buluşması, tarihi Gümüştepe (Misi) Mahallesi’nde başladı. Ardından Çamlıca, Beşevler, Demirci, Üçevler, 23 Nisan, Altınşehir, 29 Ekim, Yüzüncüyıl, 19 Mayıs, Görükle, Balat ve Karaman Mahallesi’nde otobüsle gerçekleşen turda Bozbey, insan öncelikli projelere dikkat çekti.

“NİLÜFER’İ GÜLÜMSETİYORUZ”

Nilüfer’in nüfusunun 1999 yılında 99 bin 323, 2014 yılında 332 bin 235 iken 2017 yılında 424 bin 909’a çıktığına dikkat çeken Başkan Bozbey, “Nilüfer’in nüfusu 2032’de de 1 milyon 200 bin olarak planlanıyor” dedi.

Hızlı nüfus artışına cevap verecek hizmetleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bozbey, göreve geldiği 1999 yılından bu yana Nilüfer’de 5 kültürevi, 5 kütüphane, 13 spor merkezi, 63 halı saha, 149 kilometre bisiklet yolu, 26 kilometre koşu ve yürüyüş yolu yaptıklarını, 41 olan park sayısını da 261’e çıkardıklarını söyledi.

En büyük amaçlarının Nilüfer’i gülümsetmek olduğunu söyleyen Bozbey şöyle devam etti: “Nilüfer’in eğitim, bilim, kültür, sanat ve spor kenti olması konusunda her dönemde yapmış olduğumuz hizmet artışlarını, son dönemde de sürdürdük. 19 yıl kolay değil. Bir çocuk düşünün; doğuyor, ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirip, askerlik çağına geliyor. Emek verdiğimiz bir kent. Doğumundan ölümüne hizmet ürettiğimiz bir kent. 4 yıl bizim için çabuk geçiyor. Çünkü sürekli hizmet üretiyoruz. Bunu, İnsani Gelişme Vakfı’nın yapmış olduğu araştırma sonuçlarında, almış olduğumuz ödüllerde ve vatandaşlardan gelen olumlu dönüşlerde görebiliyoruz.”

“19 YILDIR DEĞİŞİMİ YÖNETİYORUZ”

19 yıldır değişimi yönettiklerini vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu süreçte Nilüfer’in, Bursa’nın merkezi haline geldiğini ifade etti. Başkan Bozbey, “4 yılda da çok şey değişti ama 19 yıla baktığımızda Nilüfer, Bursa’nın merkezi oldu. Değişimi yöneten bir kentin, kent yöneticisi olarak bu hizmet yarışında bizlerle birlikte olanlara şükran borçluyum. Bundan sonra da aynı hizmet anlayışımızı, kalan süreç içinde en iyi şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz. Amacımız, Nilüfer’de insanların tamamının gülümsemesini sağlamak. ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ diyoruz. Bu çok büyük bir iddia. Herkesi gülümsetme anlayışımız var. Çünkü her şeye insan odaklı bakıyoruz. Her projeye, ‘İnsan bu projeden nasıl faydalanır’ ya da ‘Bu proje insana nasıl fayda sağlar’ yönüyle hareket ediyoruz. Bunu yaptığınızda da zaten insanın mutluluk endeksinin yükselmesine vesile oluyorsunuz. Bunu yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Değişime devam ediyoruz” diye konuştu.

“KENTSEL YENİLEMEDE BÜYÜK YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ”

Başkan Bozbey, Nilüfer turunda özellikle Ataevler Mahallesi’nde gerçekleşen kentsel yenilemeye de dikkat çekti. Bu konuda büyük bir yanlıştan dönüldüğünü söyleyen  Başkan Bozbey şöyle devam etti: “Biz, kentsel yenileme diyoruz. Bursa’da kentsel dönüşüm yanlış başladı. Şimdi yanlıştan dönüldü. Doğrusu da buydu. Binalar depreme dayanıksızsa bir kent elbette yenilenebilir. Buradaki şart, oradaki nüfus yoğunluğunu artırmamaktır. İnsanlar şuan huzursuz. Yapılan inşaatları gören daire sahipleri, dairelerini satıp başka yerlere taşınmayı düşünüyorlar. Biz, bunu daha önce kendilerine söyledik. Sonuçta biz haklı olduk ama şuanda haklı olmanın bir kıymeti yok. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önemli bir adım atıldı. Yıkılan binalar, önümüzdeki süreçte de ruhsatlandırılacak. Ancak bu konuda kamu adına da mutlaka bir fayda sağlanması lazım. Yeter ki artan nüfus kadar, kamu alanı da oluşturulabilsin. Bundan sonra imar kanununa göre hareket edileceğine hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“HERŞEY KENTİN GELECEĞİ ADINA”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, önerileri konusunda gösterdiği  duyarlılık için teşekkür eden Başkan Mustafa Bozbey, bugüne kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıkları taleplerin kentin geleceği adına yapıldığının altını çizdi. Başkan Bozbey, “Oluşacak sorunlarla büyükşehir belediyesi de boğuşacak. Bunun yaşanmasını istemiyoruz. Onun için bu taleplerimizi dikkate almasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

BİR BARIŞ PROJESİ: ANADOLU ARASTASI

Basın mensuplarıyla birlikte Nilüfer Belediyesi’nin ‘Barış’ projesi olan Anadolu Arastası’nı da gezen Başkan Bozbey, projede kaba inşaatın yüzde 80’inin tamamlandığını belirtti. Anadolu Arastası’nın aynı zamanda bir ‘Türkiye’ projesi olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey, “Anadolu Arastası, bizim uzun soluklu projelerimizden biri. Belirli bir noktaya geldik. Burada, 81 ilin yaşayan binalarının aynısını yapıyoruz. Bunun yanında Kafkaslar’ı ve Balkanlar’ı da projeye dahil ettik. Yani, Kafkaslar’dan, Balkanlar’a bir barış projesini inşa ediyoruz. Bu proje, iç ve dış turizmi de tetikleyen bir proje olacak. Buraya gelen insanlar, bir Mardin evini, Maraş evini, Edirne evini gördüğünde, şehirlerine gidip evleri yerlerinde aslını görmek isteyecektir. Dünyada ses getirebilecek bir proje. Nilüfer Belediyesi’nin maliyet açısından en büyük projesi. 100 milyonun üzerine çıkabilecek bir bedeli var. Kaba inşaatlarının tamamlanmasının ardından, ince işçilikte kullanılacak malzemelerin mahallinden getirilmesi için çalışıyoruz. Taşı, ahşabı hatta kerpici, bulunduğu bölgeden getirmeye çalışıyoruz. Bu, süremizi belki aksatabilir. Bu konuda Anadolu Arastası Kooperatifi’ne üye derneklerimizden, valilerimizden ve belediye başkanlarımızdan destek istedik. Olumlu dönüşler aldık. Onlar tarafından bu ürünlerin nakledilmesi mümkün olduğunda, Anadolu Arastası projemiz çok rahatlıkla hedeflenen sürede tamamlanacak ve Türkiye, çok önemli bir projeyi kazanmış olacak. Çok onurlandığım bir proje bu. Hayalim olan projelerden bir tanesiydi” ifadelerini kullandı.

“İBRAHİM YAZICI STADYUMU TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Başkan Mustafa Bozbey’in, basın mensuplarıyla birlikte yaptığı turun adreslerinden bir tanesi de Nilüfer Belediyesi İbrahim Yazıcı Stadyumu oldu. Stadyum hakkında basın mensuplarına detaylı bilgiler veren Başkan Mustafa Bozbey, “İbrahim Yazıcı, Bursaspor’u şampiyon yapan bir başkan. Burası da onun adının verildiği bir tesis. Nilüfer Belediyesi olarak, bir sorumluluk üstlendik. Bu tesise İbrahim Yazıcı adını vererek, şampiyon başkanın ismini ölümsüzleştirmek istedik” dedi. İbrahim Yazıcı Stadyumu’nun, çok kapsamlı ve örnek bir tesis olduğunun altını çizen Başkan Bozbey şöyle devam etti: “Burayı, sadece bir stadyum olarak görmemek gerekiyor. Konaklama üniteleriyle, çalışma ve toplantı salonlarıyla çok kapsamlı bir tesis. Futbolun yanı sıra 6 ayrı branşta çalışmaların yapılabileceği salonlarımız mevcut. Burayı, İbrahim Yazıcı ismini gelecek kuşaklara aktaracak önemli duygusal bağ olarak değerlendiriyoruz.”

BOZBEY’DEN AÇILIŞA DAVET

İbrahim Yazıcı Stadyumu’nun açılış kurdelesini Yazıcı Ailesi ile birlikte, merhum başkan İbrahim Yazıcı’nın ölüm yıl dönümü olan 7 Mayıs tarihinde keseceklerini belirten Başkan Mustafa Bozbey, açılışta, şampiyon takımın futbolcularından teknik heyetine kadar bütün  kadroyu görmek istediklerini de dile getirdi. Başkan Bozbey şöyle konuştu: “Türkiye’deki spor camiasını da açılışımıza bekliyoruz. Özellikle o dönemdeki futbol takımının teknik heyeti dahil tamamını burada görmek istiyoruz. Bunun yanında o dönemdeki spor kulüplerinin başkanlarını ve antrenörlerini de görmek istiyoruz. Çünkü böyle bir şampiyonluğu bu kente sunan bir başkanı, en iyi şekilde anmamız gerekiyor. Burası bile az diye düşünüyorum.”

NİLÜFER’İN TARİHİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FUARINDA

Nilüfer Belediyesi’nin kültür ve tarih çalışmaları, Heritage İstanbul Restorasyon Arkeoloji Müzecilik Teknolojileri Fuarı’nda katılımcılara tanıtılıyor.

Türkiye’nin kültürel miras alanında en büyük organizasyonlarından biri olan Heritage İstanbul Restorasyon Arkeoloji Müzecilik Teknolojileri Fuarı & Konferansı’nın üçüncüsü, Hilton İstanbul Convention&Exhibition Center’da düzenleniyor. Geçmişe gelecek sağlamak mottosuyla gerçekleştirilen ve Türkiye’deki müzecilik, arkeoloji ve restorasyon sektörlerini bir araya getiren fuarda Nilüfer Belediyesi de kültür ve tarih çalışmalarını tanıtıyor. Nilüfer Belediyesi’nin,  Fotoğraf Müzesi, Edebiyat Evi, Mübadele Evi ve Sanat Çalıştay Evi’nin  katılımcılara tanıtıldığı fuarda, kısa süre içinde tamamlanarak ziyarete açılması planlanan  Müzik Enstrümanları Müzesi ve Apollania ad Rhyndacum’da yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları  hakkında da ziyaretçilere kapsamlı bilgiler veriliyor.

Gümüştepe (Misi) Mahallesi’nden Gölyazı’ya kadar kesintisiz olarak devam edem 310 kilometrelik doğa parkuru Mysia Yolları  hakkında da bilgilendirmelerin yapıldığı fuarda, Geçmişin Köklerinden Çağdaş Kent Nilüfer’e isimli kitapla da Nilüfer sınırları içinde düzenlemeleri yapılan tarihi ve kültürel alanlar katılımcılara aktarılıyor.

Nilüfer Belediyesi’nin standında, arkeolojik ve kültürel çalışmaların sonucunda hazırlanan beş bilimsel yayın da yer alıyor. Bursa ve İlçeleri Arkeolojik Kültür Envanteri olarak hazırlanan ve Nilüfer İlçesi’ndeki mahallelerde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarıyla tespit edilen yapı kalıntıları ile arkeolojik bulguların kataloglandığı 2 cilt halindeki kitabın yanı sıra, bölge kültürünün ve tarihinün araştırılmasında büyük önem taşıyan ve 2015 yılında gerçekleştirilen Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu’nun bildirilerinin yer aldığı kitap, Gölyazı’da sürdürülen Apollonia ad Rhyndacum Kazıları’nın 2016-2017 Nekropol alanı çalışmalarında ortaya çıkartılan mezar tiplerinin ve buluntularının incelendiği kitap, ve yine Gölyazı’nın tarihinin ve buradaki mübadele olaylarının detaylı araştırmasıyla oluşturulan “Apolyont’un Sakinleri” kitabı katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

GÖLYAZI’DA KAÇAĞA AF YOK

Nilüfer Belediyesi 2700 yıllık tarihi geçmişe sahip Gölyazı’da ruhsatsız yapılarla ilgili mücadelesine kararlılıkla devam ediyor. Bu çerçevede belirlenen izinsiz ve ruhsatsız yapılarda yıkımlara başlandı. 

Kaçak yapıyla mücadeleye devam eden Nilüfer Belediyesi, ruhsatsız ve imara aykırı yapılara geçit vermiyor. Nilüfer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol ekipleri, sabah saatlerinde Jandarma Özel Harekat ile Nilüfer Belediyesi Zabıta Ekipleri eşliğinde Gölyazı Mahallesi’ne hareket etti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgedeki ruhsatsız ve izinsiz binalar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan yıkmaya başlandı. Ekipler, Gölyazı ve Nilüfer’de kaçak yapıyla mücadelenin devam edeceğini bildirerek ruhsata aykırı hareket edilmemesi yönünde vatandaşları uyardı.

BOZBEY KARARLI

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Gölyazı’nın 2700 yıllık tarihine dikkat çekerek, bu tarihin katledilmesine izin de, geçit de, vermeyeceklerinin altını çizdi. Başkan Bozbey, “Gölyazı’da anlayamadığım bir şey var: 2700 yıllık SİT bölgesinde ruhsatsız inşaat yapmanın bir gerekçesi olamaz! Böyle bir durumda ağır cezada yargılanmak gerekirken nasıl oluyor da ilgili mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı alıyor ve bizim yıkımlarımız engelleniyor? Bütün yetkililere ve yöneticilerimize seslenmek istiyorum. Bize destek olsunlar. Bu konuda görevini yapmayanları, yasalara göre hareket etmeyenleri Cumhurbaşkanlığı makamına kadar şikayet etmeyi düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

YÜZ BİNLERCE YEREL TOHUM NİLÜFER’DE EL DEĞİŞTİRDİ

Nilüfer Belediyesi’nin Görükle’de düzenlediği Nilüfer 4. Yerel Tohum Takas Etkinliği’nde, yüz binlerce yerel tohum takas edildi. Etkinliğe katılan Başkan Bozbey, “Bu bizim yarınlara borcumuz” dedi.

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve EKODER iş birliğiyle bu yıl dördüncüsüb düzenlenen Nilüfer Yerel Tohum Takas Etkinliği, Görükle Kazım Koyuncu Sanat Sokağı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin birçok ilinden tohum takas etkinliğine katılım sağlandı. Nilüfer Belediyesi’nin 4. Yerel Tohum Takas Etkinliği’nde, ellerindeki yüz binlerce tohumu takas eden çiftçiler, kurum temsilcileri, yerel tohum grupları ve vatandaşlar, bu tohumları Bursa’nın yanı sıra Anadolu’nun farklı yörelerinde toprakla buluşturacak.

Görükle’de gerçekleştirilen 4. Yerel Tohum Takas Etkinliği’nin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yerel tohumların gelecek için önemine dikkat çekti. “Bu bizim yarınlara borcumuz” diyen Bozbey, tohum takasını son yüz yılda darmadağın olan dünyanın, toprak ananın iyileşmesi için atılan bir adım olarak değerlendirdi.

Başkan Bozbey şöyle konuştu: “Nilüfer Belediyesi olarak, yerel tohumların çoğaltılması, gelecek nesillere aktarılması için yıllardır büyük bir çaba gösteriyoruz.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden elde edilen standart ve yerel tohumlarla, Ürünlü’de bulunan Kent Bostanları’nda tamamen ekolojik tarım koşullarında çeşit denemeleri yapıyoruz. Bu özverili çalışmaları gerçekleştiren, bostanda toprağın türküsünü filizlendiren tüm arkadaşlarıma kentim adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum”

Etkinlikte, 2016 yılında açılışı yapılan Nilüfer Kent Bostanları’nda elde edilen tohumların da dağıtıldığını söyleyen Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak, yerel tohuma önem veren, koruyan ve üreterek çoğaltan ve bu ‘halkın tohumlarını’ yine halkla buluşturan, Türkiye’deki bir kaç  belediyeden biriyiz. Beş yüzü aşan tohum çeşidimiz ve bunların doğal ve sürdürülebilir olmaları bizim için bir gurur kaynağı” diye konuştu.

Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu ve EKODER gönüllüleri için 6 bin paket tohum ve yaklaşık bin adet domates ve biber fidesi hazırladığını da hatırlatan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Bozbey’in ardından Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de yerel tohumun önemini vurguladı. Enginalp, “Tohumumuzu, suyumuzu, toprağımızı mutlaka korumalıyız ve bunlara sahip çıkmalıyız. Günümüzün en büyük sorunu açları ve yoksulları doyurma sorunu değil en büyük sorun küresel canavarlardır. Onların gözlerini doyuramıyoruz. Ne kadar verirsek daha fazlasını istiyorlar. Eğer bizler eşit ve adil bir paylaşımla yeni bir dünya yaratabilirsek, dünyadaki açlar ve yoksullar da bundan nasibini alacaklar ve dünyada açlık ve yoksulluk ortadan kalkacak” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “Yerel Tohum Mücadelemiz” konulu panel düzenledi. Toplumsal farkındalık oluşturmak için de 4. Yerel Tohum Takas Etkinliği’nde, tohum ekim atölyesi, fide dikim atölyesi, yaprak baskı atölyesi, korkuluk atölyesi, tohum topları atölyesi ve çim adam atölyeleri geniş katılımla gerçekleştirildi. Etkinlikte,  Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği tarafından da Defne Sabunu Yapım Atölyesi Yüz binlerce tohumun takas edildiği etkinliğin sonunda Değil Band konser verdi.

Kontrol et

DEMİRTAŞ BÜYÜKBAYAR İLE KAZANACAK

Osmangazi Demirtaş Mahallesi’nin Muhtar Adayı Musa Büyükbayar, lansman toplantısı ile basın mensuplarıyla buluştu. Projelerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir