Anasayfa / Genel / SEVDAMIZ ORHANGAZİ

SEVDAMIZ ORHANGAZİ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Sakallı Tesisleri’nde görevdeki 4.yılını tamamlamasının ardından bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan Çağlayan, kendileri için Orhangazi’nin bir sevda olduğunu bu kente hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Sakallı Tesisleri’nde görevdeki 4.yılını tamamlamasının ardından bir toplantı gerçekleştirdi. Yerel ve ulusal medya temsilcilerinin yanı sıra, Orhangazi’deki tüm sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları, vatandaşlar, Ak Parti ilçe teşkilat mensupları ve Belediye birim müdürlerinin katıldığı toplantı Orhangazi Belediyesi’nin 4 yılın ardından tanıtım filminin yayınlanması ile başladı.

Tanıtım filminin ardından mikrofona gelen Ak Parti Orhangazi İlçe başkanı Mustafa Kaya geride kalan 4 yılı değerlendirdi. Kaya; “Tanıtım filmi ve geriye dönüp baktığımızda Orhangazi’nin 4 yılda ne kadar geliştiğini, her şeyin ne kadar değiştiğini net bir şekilde gördük” dedi. Mustafa Kaya, “Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Dört yıl önce toplumun önüne çıktığımız zaman bizler bunun sözünü verdik. Bu memnuniyetimi bu sürece katkı sunan herkese dua ediyorum. Birlik beraberlik güç anlamına geliyor” dedi.

Ülke ve ilçe olarak da güç elde etmek istiyorsak birlik olmamız lazım” diye konuşan Mustafa Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bizlerin petrol kuyularımız yok. Bizlerin en büyük zenginliğimiz kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır. Bizlerin bu sermayesine sahip olmayan ülkelerin sonlarını görüyoruz. Bu başarı bu şehrin başarısı. Bu başarı hepimizin başarısı. Bu ilçemiz için ne yapsak azdır. Bütün güzellikler açısından Orhangazi Türkiye’de parmak ile gösterilecek bir ilçedir” dedi.

MHP ilçe başkanı Necati Güneş’e ilçenin sorunlarına gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Mustafa Kaya, “Necati Güneş sağ olsun her gördüğü sorunu bizlere ulaştırarak çözüm için bizleri arıyor. İşte muhalefet budur. Muhalefet zaten bizlere yardımcı olmaktır. Ben tekrar kendisine teşekkür ediyorum. Gönlüm arzu eder ki diğer muhalefet ilçe başkanlarına teşekkür edeyim ama bu zor…  Ancak bazen söylüyorlar, Orhangazi’de ne yaptınız? İşte bunları görüyorsunuz. Rakam rakam da açıklıyoruz. Bursa ölçeğinde en fazla yatırım almış ilçe Orhangazi’dir. 300 trilyonun üzerinde 4 yılda bir yatırım yapıldı. Orhangazi’ye her zaman güveniyoruz, bizleri hiç mahcup etmedi. Bundan sonraki seçimlerde de mahcup olmayacağız Allah’ın izniyle. Kamu yatırımı olarak ilçede yapmış olduğumuz yatırımın toplamı 129 milyon. 12 milyon lira da sosyal yardımlaşmada kaymakamlığımız tarafından yapmışız. Yıllık 3 trilyon ihtiyaç sahiplerine kaymakamlık vasıtasıyla yardım yapmışız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Birlik ve beraberlik içinde

Daha sonra mikrofona gelen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan sinevizyon eşliğinde yaptığı konuşmasında birlik beraberlik vurgusu yaptı. Başkan Neşet Çağlayan, “Bir olmadığınız sürece ne kadar gayret ederseniz edin, hiçbir netice alamayacağınız aşikardır. Bu noktada bütün ilçe yöneticilerimiz ile meclisimizdeki değerli üyelerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte aynı ruh, aynı birliktelik ile bu çalışmaları yukarıya taşıyacağımızı inanıyorum. Bunlarında yanında büyükşehir ve hükümetimizin de desteğini unutmamak gerekiyor. Orhangazi’de halkımızın beklentilerini karşılama noktasında yola çıkmıştık. Başta il başkanlığımız olmak üzere, milletvekillerimize ve süreç içerisinde bütün bakanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm çalışmalar onların samimi ve gayretleri nihayetinde gerçekleştirildi” dedi.

Çağlayan göreve gelmeden önce Orhangazi’nin 6 mahallesi ve 55 bin nüfusa hizmet veren bir belediye olduğunu ancak 30 Mart 2014’den sonra Bütünşehir Yasası ile 31 mahalle ve 80 bin nüfusa hizmet eden bir belediye konumuna geldiklerini söyledi. Çağlayan ayrıca, “Aylık 2 milyon 300 bin sabit gideri olan bir belediye devraldık. Hiçbir şey yapmasanız da bu gider var. Bir ekonomik açık ile 24 milyon ile borçlu aldığınız bir belediye vardı elimizde. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizlerde azimler neticesinde 236 milyon lira yatırım yapan bir belediye olduk. Bu basit bir rakam ve iş değil. Bizleri bu konu da çok eleştirdi. Bizler belediyenin gayrimenkullerini sattık. Birçok dedikodu yapıldı fakat kimse bize gelerek gerçeği birinci ağızdan öğrenme gereği duymadı. Orhangazi Belediyesi olarak bütçeyi koruma adına Orhangazi Belediyesi’nin sahip olduğu 800’ü aşkın bir gayrimenkulden 135’nin satışını gerçekleştirdik. Bu rakam aklınızı karıştırmasın. Bunun içerisinde 60’a yakın 50 m2’lik alanlar gibi yerlerde vardı. Bunlardan 76 milyon gelir elde edildi. Bu süreçte de yaklaşık 56 adet de gayrimenkul belediyeye kazandırmışız.  İlçede siyaset yapan vatandaşlarımızın anlattıklarımızı dinleme konusunu anlamalarında sıkıntı yaşıyoruz. İnşallah bizleri bir gün anlayacaklar. Anlayamadıkları için de hiçbir zaman bu makam da olamadılar olamayacaklar. Ak Parti belediyeciliği Orhangazi’de 4 yılda ne yapmış bunu herkes görüyor “ diyerek konuşmasına devam etti.

Yapılan çalışmaları tek tek anlattı

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, programın devamında sinevizyon eşliğinde 4 yılda yapılan tüm çalışmaları ve yenilikleri salonu dolduranlarla paylaştı. Başkan Çağlayan, görev sürelerinde katılımcı ve sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini belirterek, “Bu anlamda birçok çalışmamız oldu” dedi. Göreve geldiklerinde şehrin her yerinin tarumar bir vaziyette olduğunu hatırlatan Başkan Neşet Çağlayan, “Alt yapı çalışmaları yüzde 50’ler seviyesindeydi. Biz hem kalan bölümü ve daha fazlasını tamamladık, hem de üst yapının tamamını asfalt kapladık “dedi. Çağlayan, şehirde 2 yıl içinde 500 civarında cadde ve sokağın asfalt, parke ve kaldırım çalışmalarını da bitirdiklerini belirterek, “Bununla birlikte dış mahallelerimizde de alt ve üst yapıları büyük oranda tamamladık” dedi. Şehre vizyon projeler kazandırdıklarını ve yeni dönemde de birçok projeyi hayata geçireceklerini belirten Çağlayan, “Önümüzdeki süreçte Kale Sosyal Tesisi, Göl Sahil düzenlemesi, Açıkhava Tiyatrosu bölgesindeki park düzenlemeleri, Hürriyet Mahallesi’ne yapılacak Orgöç ve Hürspor Sosyal Tesisleri gibi birçok projeyi de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Kontrol et

İZNİK’TE 4.MAVİYEMİŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4. kez düzenlenecek Maviyemiş Festivali bu yıl 14 Temmuz 2024 Pazar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement