Anasayfa / Genel / DİJİTAL ALTIN: BITCOIN

DİJİTAL ALTIN: BITCOIN

“Sanal para birimi” kategorisinde ekonomi literatüründe yerini almış, hızına bakılırsa pek yakında, gündelik alışverişin her karesinde karşılaşacağımız kripto ürün, bitcoin.

Ayben Günak

Bitcoin, devrim niteliğinde sayılan “Block Chain” sistemiyle varlığını sanal ağda her geçen gün  yükselerek sürdürürken, son zamanlarda küresel ticaretin neredeyse her sahnesinde; ülkemizde ise spesifik  konut satışlarında, bazı restaurantlarda, tekstil ve akaryakıt sahasında, hatta düğünlerde takılan takı yerine geçmesiyle, bir nevi prestij göstergesi haline geldi bile.

Borsa parametrelerine bakıldığında, spekülatif durumlar hariç, Altın, Euro ve Dolar endeksinde düşüş görüldüğü zamanlarda bile yatırımcısına kazandırmış olan değer yatırım, bitcoin.

Bir bitcoinin bedeli yaklaşık olarak 10.000 dolar civarına ulaşmış durumda. Türk parasıyla ortalama 40.000 TL’yi buluyor.

İlk olarak Çin’de kara para aklamak amacıyla 2008 krizinde Avusturalyalı bir iş adamı tarafından piyasaya sürüldüğü biliniyor. Zaman içerisinde amacından saparak küresel para piyasasının tahtını sallayacak bir yatırım aracına dönüşmekte olduğunu öngörmek mümkün.

Belirli bir otoriteye dayanmıyor oluşuyla, akıllarda soru işaretleri bırakmaya devam ederken;  yasal olup olmadığı tartışıladursun, bitcoin çılgınlığı dünyanın her yerinde hızla ilerliyor.

Dünya genelinde bankaların birçoğu bitcoin girdi çıktısına ait inovatif hesap düzenlemelerine yöneldi. İlk adımı atan İspanya’da bazı süper marketler bitcoin satışlarına başlarken; dünya devi Amazon internet alışveriş sitesi ise, Eylül ayı itibariyle bitcoin ödeme planını aktive etti. Birçok Havaalanında bitcoin ATM’leri mevcudunu günden güne artırmakta.

Kripto para ve Blockchain bir anlamda para hareketlerinde, hesap işletim kesintilerinden ve transfer masraflarından bağımsızlığı yönüyle kolaylık sağlar. Örneğin altın, serveti korumak için iyi bir yol ama dolaşımı çok zor. Bitcoin ve bilumum kripto paralar bu dolaşımı kolaylaştıran dijital varlıklar. Yatırımcı ekonomist Roger Ver’e göre; bitcoin, internetten sonra dünya tarihinde yapılan en önemli buluş.

Bitcoin ile yeni yeni ilgilenen herkese tavsiyem, körü körüne satın almak yerine, öğrenmeye çalışın, sabırlı bir kripto okur-yazar olun, tutorial videoları izleyin. Dijital varlık ve yatırımı olmayan sadece panik yapan ve sektöre zarar veren kişileri takip etmeyin. Bitcoin’in fiyatına zarar veren spekülasyon değil, manipülasyondur. Kısa vadede kazanma hayallerini aklınızdan çıkarıp, Al-Unut taktiğiyle sisteme dahil olun, iyi bir takipçi olmak koşuluyla kazanca geçmek hiç de zor değil.

“En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.” Tabi doğru adımları atmak da kazanımlarımızın önemli bir parçası, neye yatırım yaparsanız yapın, herkesin fikrini alın ama kendinizi dinleyin.

Kontrol et

OSMANGAZİ YENİ PARKLARLA GÜZELLEŞİYOR

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara nefes alabileceği, çocuklara ise gönüllerince eğlenebileceği alanlar sunak adına Yenibağlar Mahallesi’nde yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement