Anasayfa / Genel / BAKIMLI KADIN GÜZEL KADINDIR!

BAKIMLI KADIN GÜZEL KADINDIR!

Güzellik göreceli bir kavram ama cilt bakımı da unutulmaması gereken büyük bir gerçek…  Özellikle mevsim geçişlerinde dikkat edilmezse telafisi zor durumlar yaşayabiliyorsunuz.

Röportaj: Adile Demirci

Kadınlar için güzellik en önemli kavramlardan biri… Geçmişte sadece makyajla güzel görünüldüğüne inanılsa da, şimdi çok iyi biliniyor ki, düzenli ve profesyonel cilt bakımı yapılmadan makyaj da çözüm olamıyor. Usta ellerde cilt bakımı yaptırmak herkesin isteğidir. Ama doğru kişiyi bulmak da oldukça zordur. Bu noktada sizlerle profesyonel bir ismi tanıştırmak istedik ve ZeRR Kişisel Bakım Merkezi’nin kurucusu Zerrin Gül Kadıoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte ayrıntıları…

Mesleğe nasıl başladınız?

1975 yılı Ankara doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme mezunuyum. İş hayatıma bankacılık sektörü ile başladım. 12 yıllık bir bankacılık hayatından sonra istifa ettim. Güzellik, makyaj, cilt bakımı hep ilgimi çeken konulardı. Bu meslekte değilken bile vaktimin büyük bir çoğunluğu güzellik salonlarında geçiyordu. Mademki radikal bir karar alıp istifa etmiştim, en istediğimi yapmalıyım diye düşündüm.

Salonumuzda hangi uygulamalar yapılıyor?

“Her kadın güzeldir, bakımlı kadın özeldir” sloganıyla başladık. Salonumuzda cilt bakımı, el-ayak bakımı, kalıcı oje, protez tırnak, kalıcı makyaj, profesyonel makyaj, kaş dizaynı, depilasyon uygulamaları yapılmaktadır. Doktor kontrolü gereken hiçbir işlem yapılmıyor. Kişisel bakıma yönelik hizmet veriyoruz.

Sizce cilt bakımı yaptırılmaya kaç yaşında başlanmalı?

Çevre faktörleri, soğuk, rüzgar, hava kirliliği gibi bir sürü faktörler cildimizi etkilemektedir. Bu sebeple cilt bakımının ideal yaşı erkeklerde 14-15, kızlarda adet döneminin başladığın zamandır. Erken yaşlarda ciltteki yağlanmayı kontrol altına almak, cildi güneşten korumak, nemlendirmek gerekiyor.

Yaz ve kış dönemlerinde cilt bakımı nasıl olmalı?

Kış aylarında cildimiz ile özel ilgilenmek gerekir. Öncelikle yoğun bir nemlendiriciye başlamak gerekir. Cildi yoğun nemlendirmek için hyaluronik asit, gliserin içeren zengin ürünler ile yumuşacık bir cilde sahip olabiliriz. Tek aklımıza gelen yer, yüzümüz olmamalı. Özellikle kış aylarında tüm vücudu nemlendirmek için, deri nemli iken zeytin veya üzüm çekirdeği yağı içeren ürünler tercih edilebilir. Ciltte yoğun kuruluk varsa, saf vazelin kullanmak gerekebilir.

Yaz aylarında cilt normalde olduğundan daha farklı kuruyabilir ve bu kuruma cildin yoğun soyulmasına sebep olabilir. Güneş yanıkları sonrasında da cilt soyulması gerçekleşebilir. Kuru cilde sahipsek, cildimizin kurumasına imkan vermeden nemlendirici uygulamalıyız.  Kapatıcı ve fondöten gibi ağır makyaj malzemelerini yaz aylarında mümkün olduğunca kullanmamalıyız ki cildimiz nefes alabilsin. Oksijen alan cilt daha diri ve bakımlı olur. Mevsim meyvelerinden yüz maskeleri yapabiliriz. Ultraviyole ışınlar cildimizin erken yaşlanmasına sebep olacağı için, kapalı alanda olsak bile, mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Cilt lekelerini önlemek için, mutlaka yüzümüzü gölgede bırakmayı tercih etmeliyiz.

Neden profesyonel cilt bakımı?

Cildimizin bakımına özen göstermek, yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyonun önlenmesi bakımından, uv ışınları makyaj, sigara, stres, hava değişimi ve yanlış beslenmenin cildimize olumsuz etkilerini en aza indirmek açısından çok önemlidir. Ayrıca, cilt tipine ve ciltteki probleme göre değişim göstermek ile birlikte tavsiye edilen zaman aralığı bir aydır.

Güzellik merkezinizde nasıl bir cilt bakımı uygulanıyor?

Cilt bakımında öncelikle cilt analizi yapılması gerekir. Cilt, analiz cihazı ile teşhis edilir. Cilt analizine başlamadan önce cilt temizliği yapılmalıdır. Daha sonra klasik cilt bakımına geçilir. Bakımda temel etaplar temizleme, peeling, buhar, siyah nokta temizliği, dezenfekte etme, maske, nemlendirici krem masaj ve tonikleme olarak merkezimizde uygulanmaktadır.

Evde uygulanabilecek günlük veya haftalık bakım önerileriniz neler?

Cildimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Bunun için cilt tipine göre yüz temizleme jellerinden, temizleme sütlerinden ya da cildimize uygun nemlendirici veya doğal zeytinyağı sabunlarından yararlanabiliriz. Temizledikten sonra tonikleme işlemine geçip, gözenekleri arındırıp, siyah nokta oluşumunun önüne geçebiliriz. Tonikleme işlemini gül suyu ya da papatya suyu ile de yapabiliriz. Son aşamada cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile cildimizi nemlendiririz.

Haftalık bakımlarda ilave olarak cilt maskelerinden yararlanabiliriz. Cilt tipine göre, kil maskesi ya da nem maskesi uygulayabiliriz. Maske yapımında meyvelerden yararlanabiliriz. Avokado, maske için kullanılabilecek uygun bir meyvedir. Avokadoyu soyup güzelce ezdikten sonra, içine 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 adet yumurta ekleyip, karıştırıp, karışımı yüz ve boynumuza sürelim. 20-30 dakika beklettikten sonra yıkayalım. Bu uygulamayı yaparken cildimizin alerjik yapısına dikkat ekmek gerekir.

Yağlı cilt tipine sahip olanların en çok karşılaştığı problemler, cilt sarkmaları ve akne. Yağlı cilt tipleri için ne yapmak gerekir?

Yağ bezelerini dengeleyen maskeler, meyve asitleri ile bakımlar, nem, gözenekleri temizleyip sıkılaştıran maske(yağlı ciltler genelde nemsizdir, yağ varlığı cilt nemi için yeterli bir faktör değildir) ve özellikle akneler için yosun ve kil özlü maskele kullanılabilir. Akneler ellenmemeli, sıkılmalıdır. Fırçalamak, cilt temizliği veya keseleme aknenin yayılmasına sebep olur. Cildin PH’ını bozan sabunlar kullanılmamalıdır. Acılı, baharatlı yiyecekler, çikolata, sigara ve alkol, akne oluşumunu arttırabilir.

Kozmetik ürünleri nasıl seçmeliyiz?

Kozmetik seçerken ilk adım cilt tipinizi öğrenip uygun ürün seçmek olmalıdır. Ürünün içerisinde bulunan kimyasallara karşı dikkatli olalım. Ürün birleşiminin zorunlu olarak yazılması gerekiyor, buna mutlaka bakalım. Raf ömrünü tamamlamış ürün almayalım. Bu ürünler toksik etki göstermeye meyilli olup, etkileri yüksektir. Ayrıca, alerjik ve kanserojonik etkileri de fazladır. Ürünlerin ışık ve nemden uzak muhafaza edilmesi önemlidir. Daha az ham madde ve sentetik madde içeriği olan ürünleri çok değiştirmeyelim. Gebeler, bebek emzirenler, alerjik durumu olanlar, ürün seçerken çok dikkatli olmalılar.

Güzellik uzmanlığını meslek olarak seçmek isteyen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Çok sevdiğim bir Çin atasözü var. “Eğer yüzünüzde bir gülümseme yoksa bugün dükkanınızı açmayın”. Pozitif olmak, güler yüzlü olmak, ses tonu ayarlamak, hizmet sektörü olduğumuz için çok önemli… Bir güzellik uzmanı, saçından tırnağına, kıyafetinden parfümüne kadar özenli ve bakımlı olmalıdır. Ayrıca, karşı tarafı dinleme yeteneğine, sabrına sahip olmalı, insan memnuniyeti odaklı olmalı ve müşteriye karşı net ve güvenilir davranmalıdır. Sürekli kendini yenileyen, gelişen, hareketli bir sektör içindeyiz. Bu sektörü kendini meslek olarak seçecek arkadaşlara naçizane en önemli tavsiyem, işlerini severek yapmalarıdır.

Kontrol et

OSMANGAZİ YENİ PARKLARLA GÜZELLEŞİYOR

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara nefes alabileceği, çocuklara ise gönüllerince eğlenebileceği alanlar sunak adına Yenibağlar Mahallesi’nde yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement