Anasayfa / KÖŞE YAZARLARI / Ayben Günak / PİYASALARDA CORONA ETKİSİ

PİYASALARDA CORONA ETKİSİ

Düne kadar dünya ticaretinde stratejik limanları alarak yaptığı dev atakla ABD’ye kafa tutma hazırlığında olan Çin, yaşadığı virüs kabusu nedeniyle çok ağır darbe aldı. Çin‘in ekonomik zararı Ocak ayından bu yana 140 milyar dolara ulaştı. Üretim ve ithalatta kısıtlamalara gidildi. Ülke’ye yapılan seyahat sayısı yüzde 82 oranında azaldı.

Çin’den hemen sonra virüs Güney Kore’ye ve İtalya’ya geçti. İran, Irak, Fransa, İspanya derken bugün dünya genelinde 140 ülkeye bulaştı. Corona virüsünün hızla yayılmasının ardından, piyasalarda da küresel alarm verildi. Bilinen tüm ekonomik dengeler alt üst oldu. Borsa tarihte görülmemiş biçimde yaşadığı duraksamalar sonucu düşüşe geçti. Doların değer kaybetmesinin ardından borsanın düşüşe geçmesiyle yatırımcılar, altına ve tahvillere yöneldi. Amerikan Merkez Bankası FED faizleri dün akşam saatlerinde sıfıra indirdi.

Petrol fiyatları yüzde 30’un altına indi. Venezuela ve Suudi Arabistan petrolü sabote edildiği, İran’a ambargo uygulandığı için OPEC fiyatları aşağı çekilirken, Amerika petrol piyasasına kayagazı petrolüyle yerleşti. Rusya petrolde indirime gitmemek için direniyor.

Turizm en çok darbe alan sektörler arasında başı çekiyor. Birçok ülkede uçuşlar ve geziler iptal. Bazı ülkelerde dışarıya kapılar tamamen kapandı, sokağa çıkma yasağı ve karantina zorunluluğu yaşanıyor. 2020den umudu kesen turizmciler 2021 için umutlanıyor.

En çok Avrupa ve Asya ülkelerinde İhracat yoluyla akışı sağlayan sektörler sekteye uğradı. Tedarik zincirindeki kırılmalar, üretimi durduran fabrikalar, X ülkesinden Y ülkesine gidemeyen lojistik taşımacılık, ihracatı kilit vurma aşamasına getirdi. Hammadde stoğunu büyük ölçüde ÇİN’den sağladığımız ülkemizde de fabrikalar üretimlerini şimdilik kendi depolarından devam ettiriyor. Üretim ve üretim tedarik ağı durunca o ürüne talep artar, ürünün fiyatı fahiş biçimde yükselir. Enflasyon kapıda.

Dünya resesyona girmeye hazırlanıyor. Resesyon durumunda, dünya genelindeki ekonomi durgunluğunun uzun sürmesi halinde çöküşe götürür. Bu kritik zamanları aşmanın yollarını arayan küresel ticaret zinciri, virüs yayılımının getirdiği panik havasını soluyor. Ekonomistlerin tavsiyesi nakit akışınıza dikkat etmeniz yönünde. Kriz atlatılana kadar yeni yatırımlara girmeyin. Cironuzun düşük olacağı aylara göre nakit paranızı elinizde tutun deniyor. 1 verip 10 alırım hayallerine şu dönemde girilmemesi gerektiği şeklinde uyarılıyor.

Soğukkanlı ve sağduyulu olarak endişeyi yönetmemiz gerekiyor. Tedbirli olmamız şart. Gündemi takip edeceğiz, panik yapmadan, virüsü ciddiye alacağız, yanlış algının daha tehlikeli olacağı da aklımızda bulunsun. Sağlıklı yaşamlar dilerim hepimize.

Kontrol et

BURSASPOR YOLA ÇIKIYOR

Yasaklar yavaş yavaş kalkıyor. Doğru mu, değil mi bilemem ama, biraz nefes almaya, biraz da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement