Anasayfa / Genel / SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNE DİKKAT!

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNE DİKKAT!

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasada sahtelerine sıkça rastlanan güneş gözlüklerine karşı vatandaşları uyarıyor. Sahte güneş gözlüğü takmak yerine hiç takmamak daha az zararlı…

Yükselen sıcaklık seviyeleri nedeniyle erken başlanılan güneş gözlüğü takma eylemi beraberinde bazı sıkıntılar getirebiliyor. Özellikle sahte güneş gözlükleri kalıcı hasara yol açabiliyor. Uzmanlara göre güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değil. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalacakları zaman, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalılar. Gözlük camlarının mutlaka UV filtreleme özelliğinin olmasına ve UV ışınlarının en az yüzde 99’unu süzmesine dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte pahalı olan gözlük iyidir düşüncesinin de yanlış olduğunu belirten uzmanlar, belirli bir standartta ve kalite belgeli gözlüklerin alınmasını tavsiye ediyorlar. Güneşin zararlı ışınlarının katarakt ve göz kuruluğu gibi birçok hastalığa yol açtığını belirten uzmanlar, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanımının gerekli olduğunun altını çiziyorlar. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlüklerinin sağlığına kalıcı zararlar verme ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu Uzakdoğu menşeli işporta güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiği bilinmiyor. Ucuzluğu nedeniyle tercih edile bu gözlükler, gözlere daha fazla UV ışınının girmesine sebep oluyor.

Güneş gözlüğü nasıl olmalı?

Güneş gözlükleri yüze iyi oturmalı ve yüz anatomisine uygun olmalıdır. Özellikle kulaklara, buruna baskı yapmayan ve mümkün olduğunca daha fazla alanı örten güneş gözlüklerini seçilmelidir. Yukarıdan ya da yanlardan güneş ışığını geçirmeyen, alttan yansıyan ışınların geçişini engelleyen büyüklükte gözlükler tercih edilmelidir. Yüzünüz ve gözleriniz için doğru güneş gözlüğü seçimi, gözlerinizin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından daha sağlıklı bir şekilde korunması ve sizin daha güzel estetik görünmeniz için önemlidir. Takacağınız güneş gözlüğü sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtmalıdır. Yüzünüz kare, yuvarlak, oval, dikdörtgen veya elmas şekilli olabilir. Kendinize uygun bir güneş gözlüğü seçmek için yüz şeklinize uygun gözlükler kullanmalısınız. Hem estetik hem de sağlık için mutlaka optik mağazası tercih edilmelidir.

PROTEİN TOZLARINDAKİ TEHLİKELER

Protein tozları sağlıksız şekilde kilo almaya sebep oluyor.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İsbir, spor yapanların kısa sürede kaslı vücuda ulaşmak için sıklıkla kullandığı “protein tozları”nın geri dönüşü olmayan hasarlara neden olduğunu belirtti.

İsbir açıklamasında şunları kaydetti: “Günümüzde, sentetik protein dediğimiz bitkisel kaynaklı veya whey ya da kasein proteini dediğimiz 2 türlü proteinimiz var. Bunların ikisi de sütten üretiliyor. Bu proteinleri ancak yaşlılara öneriyoruz. Metabolizması bozulmuş, proteini aminoasite döndüremeyecek kişilere öneriyoruz. Son zamanlarda bitkisel proteinler çıktı ve bunların zararları oldukça fazla… Bizim çok meşhur bir sözümüz vardır, “Her şey zehirdir; aradaki farkı ayıran dozdur” diye. Sindirim sistemine zararları var, whey ve kasein proteinler sütten üretilmiştir. Eğer kişinin vücudu laktoza tepki veriyorsa; ki bunu bilmesi çok zordur, bunları kullanmaya başladığı andan itibaren bağırsak, sindirim sistemi bozulur. Kusma ve ishal gibi olaylar ortaya çıkar.

Bu tozların alınış amaçları farklı. Yaşlılarda beslenme zorluğu varsa zaten doktorun kontrolünde alır. Ama bir sporcunun bunu kullanması zararlıdır. Çünkü kontrolsüz kilo almaya neden olur. Bu proteini alıyorsanız ve o protein alımına uygun spor yapmıyorsanız, farkında olmadan kilo almaya başlarsınız. Çünkü bu proteinler vücutta otomatik olarak yağa dönüşür ve o yağı eriterek kasa dönüştürmek için herhangi bir spor yapılmıyorsa, sağlıksız bir şekilde kilo alınmaya başlanır.”

B12 EKSİKLİĞİ DEPRESYON SEBEBİ!

B12 eksikliği birçok sıkıntılara sebep olmaktadır. Özellikle depresyona kadar götüren hastalıklara yol açan B12 vitamininin eksikliği, unutkanlık, yorgunluk gibi günlük hayatı etkileyen önemli sonuçları vardır.

Toplumda sık bir şekilde görülen B12 vitaminin eksikliği birçoğumuzu olumsuz etkilemektedir. B12 eksikliği sabahları yorgun kalkma, sinir fonksiyonlarının bozulmasına neden olma, uyuşukluk, isteksizlik gibi çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca B12 vitaminin yetersizlik durumu söz konusu olursa kansızlık, sarılık, iştahsızlık gibi günlük hayatı etkileyen durumlara neden olmaktadır. Ayrıca B12 vitaminin eksikliğinde işitme siniri iltihabı ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

B12 vitamininin temel iki görevi var. Birincisi kırmızı kan hücrelerini artırmak. İkincisi beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlamak. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri halsizlik, unutkanlık, sinirlilik halidir. B12 eksikliğinin sebebi, sadece vitamini yiyeceklerle yeterince almamanız olmayabilir. Aşırı adet kanamaları gibi gizli kan kaybı da önemli bir nedendir. Alınan vitamini vücudunuz emmiyor da olabilir. Her durumda nasıl beslenmeniz, neler yapmanız gerektiğini muayene olacağınız doktor size söylemelidir. B12 vitamini suda çözündüğü için fazlası idrar yoluyla atılır. Ancak bu gıdalar genellikle yüksek oranda kolesterol da içerdikleri için dikkatli olmalısınız. Sonuçta kolesterolünüz yükselebilir, kilo alma sorunu yaşayabilirsiniz.

B12 hangi besinlerde bulunur?

Süt ve süt ürünleri; süt, yoğurt ve kefir. Tavuk, kaz ve ördek yumurtaları. Dana, kuzu, koyun ancak özellikle kuzu ciğeri B12 vitamini açısından zengindir. İstiridye, midye, yengeç, ıstakoz.  B12 vitamini bulunan yiyecekler arasında uskumru, somon, ton ve lüfer balıkları önemli bir yere sahiptir. Bu besinler ayrıca Omega 3 alımı içinde uzmanlarca önerilmektedir. Özellikle sığır ve kuzu etleri yüksek oranda B12 içerir.

ANNELERİN KORKULU RÜYASI: BAHAR ALERJİSİ

Günümüzde her 5 çocuktan birinde görülen bahar alerjisi, halk arasında saman nezlesi, polen alerjisi olarak da biliniyor.

Çocuklarımızla uzun ve karanlık kış mevsiminden sonra güneşli bahar aylarında haklı olarak sokakta daha çok vakit geçiriyoruz. Parkta oynamaya başlayan bebekler polenlere maruz kalındığında ne yazık ki bahar alerjisine davetiye çıkarılıyor. Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul, yaşam standardını düşüren bu dönemsel süreçte çocukları bahar alerjisinden koruyacak 10 önemli ipucunu şöyle sıraladı:

“Evinizi havalandırdığınız saatlere dikkat edin. Evinizi sabah erken saatlerde (polen saatinde) havalandırmayın, mümkün olduğunca sabah erken saatlerde dışarı çıkmayın. Piknik yapmayı seviyorsa çocuğunuz, kısa süreli dışarda olun. Yanınızda gözlük bulundurun. Bahar alerjisi görülen çocukların evden dışarı çıkarken gözlük takmaları önemlidir. Bu sebepten dolayı çocuğun sevebileceği bir güneş gözlüğü almak faydalı olacaktır. Gözlüğünü düzenli olarak yıkamayı unutmayın çünkü gözlük camınıza yapışan her polen taneciği yakınmaların artmasına neden olabilir. Burnundan nefes aldığına emin olun. Burundan nefes alıp vermek çok önlemdir çünkü burun polen filtresi görevi görüp akciğerlere gitmesini engelleyebilir. Burnunun sürekli açık olmasına dikkat edin. Hava temizleme cihazı önemli. Kapalı ortamlardaki havanın da mümkün olduğunca polenlerden arındırılması gerektiğini düşünerek evde ve arabada klima veya hava temizleme cihazı kullanın. Bu cihazların filtrelerini sık sık temizleyin. Bol su kullanın. Havalar güzel olması nedeniyle sokaklarda çok fazla kalınacağı için sık sık yüzün yıkanması, ağız ve burnun bol su ile gargara edilmesine dikkat edin. Kıyafetlerini sık sık değiştirin Çocuğunuz sokaktan eve geldiği zaman polen yapışmasından dolayı giysilerini hemen değiştirin. Ancak değiştirme işlemini çocuğun odasında yapmayın. Düzenli duş aldırın. Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her akşam saçlar yıkanıp duş alınmalı. Böylece çocuğunuzun üzerindeki polen tozlarından arınmasına yardımcı olursunuz. Halı seçimi çok önemli. Çocuğunuzun odasındaki büyük ve kabarık halılardan kurtulun. Evdeki çiçeklere dikkat edin çiçeksiz bitkileri evde bulundurmamalıyız. Önleminizi erkenden alabilirsiniz: emzirmenin önemi, bebeklik döneminde anne sütü ile beslenmiş olmak alerjik yakınmaları azaltır. Emzirme çok önemli” şeklinde sıraladı.

Kontrol et

HANDE YENER İLE 19 MAYIS COŞKUSU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği ‘Gençlik Şenliği’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement