Anasayfa / Genel / BAŞKAN AKTAŞ VİZYON PROJELERİNİ TANITTI

BAŞKAN AKTAŞ VİZYON PROJELERİNİ TANITTI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Alinur Aktaş, 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Bursa için projelerini, düzenlenen Büyük Lansman Programı’nda açıkladı. Düzenlenen lansman programına, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Bursa İlçe Belediye Başkanları ve adayları, AK Parti Bursa Milletvekilleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, MHP Bursa İl Başkanı Muhammet Tekin, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, Büyük Birlik Partisi Bursa İl Başkanı Av. Haldun Filizli çok sayıda partili katıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Alinur Aktaş, projelerini ana başlıklar halinde sunarak programa giriş yaptı.

DEMİRTAŞ-ÇALI RAYLI SİSTEM MÜJDESİ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilk olarak yeni bir metro hattının müjdesini verdi. Başkan Aktaş, öncelikle Bursa’da ulaşımı rahatlatacak çözümlerini sıraladı. Alternatif güzergahlar, yeni hatlar ve kavşaklarla projelerini tek tek açıklarken Bursa için yeni metro hattının müjdesini ise şu sözlerle verdi: Yollarıyla, akıllı çözümleriyle, ilk konu başlığımız ulaşan şehir Bursa, raylı sistem ağı Bursa’da ulaşım sorununu çözmede önemli rol oynamakta. Şehrimizde toplamda 57 kilometrelik raylı sistem şehrimize hizmet veriyor. Hattın kapasitesini yüzde 60 artırdık. Geçtiğimiz dönemde Kent Meydanı, Terminal hattımızı işleme alarak, İstanbul Caddemizi raylı sistemle buluşturduk. Emek ve Şehir Hastanemizin ilk hattını da hizmete alıyoruz. Önümüzdeki dönemde tamamlayacağımız diğer bir hatta Üniversite’den Görükle merkeze raylı sistemi sağlıyoruz. 2035 yılı ulaşım master planımız olan Demirtaş Çalı raylı sistem projemize önümüzdeki dönemde başlıyoruz. Çalı Bölgesi’nden başlayarak Yunuseli üzerinden, Bursa Terminali’ne oradan Demirtaş’a hızlı ve konforlu ulaşım saplanacak. İlk kez Kuzey Güney aksımıza da raylı sistem olacak. Toplu ulaşımda önemli bir değişimi gerçekleştireceğiz. Gelişen metro hatlarımızda kullanılmak üzere 68 toplu ulaşım aracımızı kentimize kazandırıyoruz. Türkiye’nin en genç otobüs filosuna sahip şehrimize 500 yeni otobüs kazandıracağız. Elektrikli otobüs dönüşümünü de hızlı bir şekilde başlatacağız.
BURSA İÇİN DÖNÜŞÜM ZAMANI
‘Dirençli şehir Bursa için şimdi dönüşüm zamanı’ diyen Başkan Aktaş şu ifadeleri kullandı: “Deprem özellikle şehrimiz gibi aktif fay hatları üzerine kurulu kentler için tartışılmaz bir gerçek. Önümüzdeki dönemin en önemli konu başlığı kentsel dönüşüm. Dirençli şehir Bursa için şimdi dönüşüm zamanı. Bursa’daki 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız alan için çalışma başlattık. İstanbul Caddesi’nden Karapınar’a, Sıcak Su Gazi Emir’den Yiğitler’e ve kentm erkezine kadar dönüşüm projesini başlatıyoruz. 4 farklı dönüşüm projesi ile 11 bin konutu sahiplerine teslim edeceğiz. Yeni dönemde 100 bin konutluk kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönem kentimizde 16 bin yeni sosyal konut inşa ediyoruz. Yeni evlenen çiftlerimiz, işçilerimiz ve emeklilerimiz başta olmak üzere uygun fiyatlarla herkesi ev sahibi yapıyoruz.”
‘YEŞİL SÖZÜMÜZÜ TUTTUK’
Bursa’ya yeşil alan için verilen sözü tuttuğunu hatırlatan Başkan Aktaş; “Geçtiğimiz dönemde 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan sözü vermiştik. 3,2 milyon metrekare yeni yeşil alanı kentimize kazandırdık. Bursa çok daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir olacak. 3,5 milyon metrekarelik yeni yeşil alan sözünü veyiyorum. Şehrimizde yeşil mavi bir ağ oluşturacağız. Ayvalıdere, Nilüfer Çayı, Gök Dere, Hacivat deresi güzergahlarında yeşil alanlar, yürüyüş yolları yaratacağız. Kent bütünlüğüne yayacağımız tematik parklarımızla yeşili günlük yaşamın bir parçası haline getiriyoruz. Şehrimizin çöp depolama alanı olarak kullanılan 180 bin metrekare alan üzerinde bir park konseptini hayata geçiriyoruz. Gemlik ilçesindeki 480 bin metrekarelik Kumsaz sahilinde su temalı eğlence parkımızı vatandaşlara açıyoruz. 500 bin metrekarelik tbir park da açacağız. Hamitler’de 180 bin metrekarelik alandaki düzenli katı atık tesisimizi botanik parka dönüştürüyoruz. Bursa olarak günde 3 bin 500 ton katı atık üretiyoruz. Son teknoloji katı atık tesisimizi şehrimize kazandırıyoruz. Kapalı sistemde koku başta olmak üzere çevreye hiçbir olumsuzluk yaratmayan tesiste günde 2 bin 500 ton katı atık berteraf ederek 100 bin evin elektriğini sağlayacağız” dedi.
HER ALANDA ÜRETEN BİR BURSA
Üretimin her alanında yatırımların süreceğini belirten Aktaş, “Dağınık halde bulunan ve işlevlerini yerine getiremeyen imalathaneleri şehrin doğu ve batısında oluşturacağımız iki farklı KOBİ sanayi bölgesine taşıyacağız. Üreticilerimizi yeni yerlere taşıyacağımız gibi mevcut yerleri de şehrimize kazandıracağız. Üreticilerimizin ihtiyaçlarını gidermek üzere şehrin iki bölgesinde lojistik merkezleri kuruyoruz. Hava taşımacılığı deniz ve raylı sistemlerle entegre olacak. Gemlik Zeytini’nin merkezini oluşturmuş olacağız. Tarım ve hayvancılığın her sektörüne desteğimizi devam edeceğiz. Fidan ve süs bitkisi üreticileri ile ortak proje geliştireceğiz. İhracatımızı her yıl artırarak devam edeceğiz. Genç ve kadın girişimcilere 100 bin TL’lik yeni iş hibesi sağlayacağız. Bursa İstihdam Ofisi ile vatandaşları iş ile buluşturacağız. Gençleri staj ile buluşturup maddi imkan sağlayacağız” dedie.
SOSYAL HAYATA DOKUNUYORUZ
Sosyal belediyecilikte tüm Türkiye’ye örnek olacak projelere imza attıklarını vurgulayan Aktaş, “Genç Kart’a yıllık 5 bin TL yüklüyoruz. Gençler bu 5 bin TL ile sanatsal aktivitelere katılacak. STK faaliyetlerini tek çatı altında toplayan ortak alanlar yapacağız. Düzenlenen etkinlikler için mekanlara ihtiyaç da üst düzeye çıkmış durumda. Bu dönemde kentimize 2 büyük kongre ve kültür merkezi kazandırıyoruz. Yeni evlenecek çiftlerimize düğün salonu temin ediyoruz. Mobilya konusunda kendilerine destek sağlayacağız. 16 bin öğrenciye burs imkanı sağlayacağız. Genç sporcularımıza kriter gözetmeksizin burs imkanı sağlayacağız. Öğrencilerimize ailelerinin yanlarına ulaşabilmeleri için yılda iki kez yol ücreti sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde YSK kurs sayısını 15’e çıkaracağız. Ana kucağı projemiz yaygınlaşıyor. 32 ana kucağında 4 bin yavrumuz okul öncesi eğitimle tanışıyor. Ana kucağı sayımızı 100’e çıkaracağız. Yavrularımıza 600 liralık kantin desteği sunuyoruz.”

Kontrol et

İZNİK’TE 4.MAVİYEMİŞ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İznik Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4. kez düzenlenecek Maviyemiş Festivali bu yıl 14 Temmuz 2024 Pazar …

Advertisement