Anasayfa / Genel / BURSASPOR BAŞKAN ADAYI AHMET BOZDEMİR: “2010 RUHUNU YENİDEN BURSA’YA GETİRMEK İSTİYORUZ”

BURSASPOR BAŞKAN ADAYI AHMET BOZDEMİR: “2010 RUHUNU YENİDEN BURSA’YA GETİRMEK İSTİYORUZ”

Yıllardır Bursaspor’a gönül veren ve yönetim kurulu üyeliği yapan iş adamı Ahmet Bozdemir, Bursaspor başkanlık adaylığı sürecinde Sıra Sende stüdyolarına konuk oldu. Seçildiği takdirde Bursaspor için yapacakları büyük çalışmalardan bahseden Bozdemir, Sibel Kavçin ve Elif Akal’ın sorularını yanıtladı. İşte ayrıntılar…

Röportaj: Sibel Kavçin – Elif Akal

Ahmet Bey, kendinizi anlatır mısınız?

Bursa 1978 doğumlu bir Bursaspor aşığıyım. Eşimle ortak şirketimiz Ek – Ar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorum. Bütün ecdadımız Bursalı ve biz nasıl Bursasporlu olarak doğduysak, evlatlarımıza da onu aşıladık. Onlar da doğduğu günden beri tribünlerde, takımımızı destekliyorlar. 2015 yılında Asbaşkan’dım ama ondan önceki dönemde de iki tane maçın Beşiktaş ve Gençlerbirliği maçının reklam sponsoru olmuştuk. Biz onunla katkı sağlamaya başladık ama yönetim kurulu üyeliğimiz bittiği zamandan itibaren de, şu andaki yönetime eşim Banu Hanım’la çok büyük destekler verdik.

Başkan adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Ben ve eşim dışarıdan destek için karar almıştık. Ancak dernekler ve tribünlerden; “Siz şu ana kadar hep dışarıdan Bursaspor’a destek oldunuz, artık sizin de zamanınız geldi Başkanım’ dediler. Biz de o baskıyla bu yola çıktık. Eşimden büyük destek aıyorum. Biz buradaysak, Banu Hanım ile birlik içinde olduğumuz için buradayız. Kendisinden de Allah razı olsun, her zaman destek oldu bana…

Antalya’dan sponsor olduğu doğru mu?

İkili ilişkilerimiz çoğu firmayla iyidir. 428 tane Türkiye genelinde müşterimiz var. Rusya’dan doğalgaz firması 15 milyon Euro’luk sponsorluk anlamında bize bir taahhütnamede bulundu. Hatta benim başkanlık açıklamamın gecesinde biz bunu bütün basın mensuplarına dağıttık ki, herkesin kafasında bir soru işareti kalmasın… Burada sadece şu yazıyor: “Ahmet Bozdemir Bursaspor başkanlığına geldiği takdirde, biz bu parayı, 15 milyon Euro’yu kulübün hesabına yatırmak istiyoruz ve 3 yıllık da göğüs reklamı sponsorluğunda anlaşmak istiyoruz” diye bir ibare var orada…

Yani biz, şu anda yönetim kurulunda veya başkan olmadığım için Bursaspor Kulübü’nde… Öyle bir yetkiye sahip değilim imza yetkisine… O yüzden de orada sadece kendileri taahhütnamede bulundular. Biz geldiğimiz takdirde, kendileri bize maddi yönden bu şekilde destek olacaklar ve bu para da şu an İstanbul’da bir bankada duruyormuş. Rusya’dan Türkiye’ye aktarılmış. 31 Mayıs’a kadar da bu paranın Türkiye’de herhangi bir derneğe veya vergi olarak devlete verilmesi gerekiyormuş. Bu paranın 15 milyon Euro’su başka yere verilmiş, 15 milyon Euro’su da, Bursaspor dernek olduğu için, bu parayı bize kullanmak istediler.

Muhalefet bu sürecin olmazsa olmazı değil mi?

Tabi ki, muhalefet olmazsa sıkıntı vardır ama muhalefet yaparken biraz da edeple yapmak lazım. Yani insanlara belden aşağı vurarak hiçbir şey kazanamazsınız. Şu anki Sayın Ali Ay başkana da her zaman, en çok destek olan benim zaten… Kendisine saygım sonsuzdur. Evet, yanlış bir yönetim kurdu, yanlış icraatlarda bulundu. Onu kendisi de zaten biliyor. Ama dinlenmesi gerekiyor. Çok zarar gördü Bursaspor’da… Tek temennimiz Bursaspor’un başarısıdır ve şu anda inanılmaz transferlerle ilgili çalışmamız var.

55 – 60 Milyon Euro’luk bir kaynağınız olduğu söyleniyor?

Orada da bir yanlış anlaşılma oldu. Değerli taraftarlarımıza ve kongre üyelerimize bunu açıklayayım. 55-60 milyon Euro toplam miktarı ifade ediyor. Şu anda biz 3-4 tane firma ile görüşüyoruz. Onların biri 17,5 milyon Euro civarında bir para vermek istiyor. Artı onların yanında 1,5 milyon Euro tozluk sponsoru için şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. Bunlar ya Porsche olarak yapmak istiyorlar veya başka ayrı bir şirketlerinin ismini vermek istiyorlar. Bu ve bunun gibi sponsorlarla, seçildiğim takdirde kulübe sıcak para girişi olacak. Ayrıca üç tane daha önemli projemiz var. Onu da açıklayacağız.

Stadın yeri sizce doğru mu?

Bunu geçmişte de konuştuk. Sayın rahmetli İbrahim Yazıcı başkanımıza da söylemiştik. Stadın yeri bizim için uygun değil, çünkü var olan yerinde dursaydı, bu anlamda daha kolay ulaşım sağlanacaktı. Biliyorsunuz ki şu anda stadın karşısına hastane yapılıyor. Trafiğin durumu maç günlerinde nasıl olacak göreceğiz. Ayrıca stadın çok eksiği var. Henüz dükkanlar kullanılamıyor.

Burası ile ilgili plan ve projeleriniz neler?

Mesela oradaki dere boylarında çok önemli projemiz var. İnşaat sektöründe olup bize destek olmak isteyen çok firma var. Yapalım Bursaspor’a devredelim diyorlar. Yani hiçbir bedel almadan… Ama orada kamulaştırmada sıkıntı yaşandığı için, çoğu yer onu kamulaştıramadı, mahkemeye gitti zaten. Eğer orası kamulaştırma olursa, orada inanılmaz bir projemiz var bizim.

İki tane dünya futbolcusu ile anlaştığınız söyleniyor?

Evet, 2 tane dünyaca ünlü futbolcu ile ön anlaşma yaptık sadece… Başkan olduğum takdirde, bu arkadaşlarımıza iki gün sonra forma giydireceğiz. Şu anda Avrupa kulüplerinde oynayan bu oyuncuların bonservisleri de bitiyor ve menajerlik parası olmayacak. Ayrıca, de Türkiye’de birebir görüştüğüm en az 7 tane futbolcu var ve Bursaspor’a canı gönülden gelmek istiyorlar.

Başkan olduğunuzda, eski yönetimden sizin yönetiminizde kalacak yöneticiler var mı?

Biz denenmişleri denemek istemiyoruz. Ancak, Bursaspor’a destek olmuş, Bursaspor için hizmet etmiş bir-iki abimizin olmasını istiyoruz. Biliyorsunuz ki yeni kongre sürecinde, yeni tüzükte 13 tane üye olacak, yönetim kurulu üyesi olacak. 6 tane de yedek olacak. Biz eski sistemi bırakıp, yeni bir genç kadro ile yeni dinamik, parası olan, çalışacak, başarıya aç işadamlarıyla ile yürümek istiyoruz.

Biliyorsunuz gereksiz yere kulüpten prim alan şahıslar var. Galip gelse de alıyor, beraberlik gelse de alıyor ama bakıyorsunuz ki 3 aydır futbolcuların parası ödenmiyor veya personel maaşları 3 aydır ödenmiyor. Siz onlara prim vereceğinize, buyurun gelin personel maaşlarını önce ödeyin. Biz her zaman bunu deklare ediyoruz her yerde… Sayın başkana bunu hep söylemişimdir. “Siz futbolcuların ve personelin parasını ödemezseniz, hiçbir şekilde verim alamazsınız”

Bu sadece Özlüce Tesisleri için değil, Vakıfköy için de geçerli… Çok zararlı insanlar var bu kulüpte… Ben bunları Bursaspor’lu saymıyorum. O yüzden yeni bir oluşumla, tertemiz kardeşlerimizle, arkadaşlarımızla buraya gelmek istiyoruz.

Bursaspor’a şampiyonluk ruhunu yeniden getirebilecek misiniz?

Evet, tabi ki… 2015 yılında rahmetli İbrahim Yazıcı, yönetim kurulu, taraftarlar, futbolcular kenetlenerek hep birlikte bir zafer yaşadık. Biz bu zaferi bir veya iki kademe yükselterek yeniden Bursa’mıza yaşatmak istiyoruz. Ayrıca, rahmetli İbrahim Yazıcı’nın adını tesislere koymak istiyoruz. Biz büyük bir takımız, şampiyon olmuş bir takımız, Türkiye’nin en büyük camiasıyız. Bursaspor’un bir kuruşunu dahi kimsenin yemesine izin vermeyeceğiz. Öyle bir şey olduğu takdirde ben bir gün daha burada durmam… Biz Bursa çocuğuyuz, Bursaspor’luyuz. Ben hiçbir zaman kulübüme zarar gelsin istemem. Maalesef ki çevredeki insanlar, birilerini yanlış yönlendirerek Bursaspor’a zarar veriyorlar. 5 transfer döneminde Bursaspor’un ettiği zarar 150 milyon… Transferlerden… Yazık, günah… Şu anda kulübümüzün borcu 600 milyona ulaştı.

Şampiyon olduğu sene borcu olmayan iki kulüpten biriydi Bursaspor… Ne oldu da bu hale geldi?

İbrahim Yazıcı’dan sonra Erkan Körüstan bunun başlangıcını yaptı. Yanlış transferler ile yanlış yapılan hareketler… 2010 yılından bu yana menajerlere yüzde 40- 50 gibi oranlarla para verilmiş. Öncelikle bunu kaldırılması gerekiyor.

Yani siz aradan kaldıracak mısınız menajerleri?

Ben zaten şu anda hiçbir menajerle muhatap değilim. Kimseyle muhatap olmak da istemiyorum. Beni çok kişi aradı. Ben dedim ‘sizi Bursaspor Kulübü’ne sokmam çünkü şu ana kadar Bursaspor’a çok zarar verdiniz. Bizim öncelikle bunu temizlememiz gerekiyor. Sonra da, kendi paramız ve sponsorluktan alacağımız paralar ile faizleri, kredileri bitirmemiz lazım.

Bursa’dan sponsorlarınız var mı?

Bursa’dan da 7-8 tane firma ile görüşüyoruz. Ellerinden geldiği kadar Bursasporluluğunu göstermek istiyorlar bize… Çünkü benim nasıl bir karakterde insan olduğumu, Bursaspor’a neler yapabileceğimi çok iyi biliyorlar. Bunların doğrultusunda da, doğru yolda olduğumuzu söylüyorlar.

Siz Bursaspor’a hizmet peşindesiniz… Koltuk sevdanız yok…

Benim koltuğum çok… Benim her fabrikada koltuğum var zaten… Benim sadece tek amacım, Bursaspor’a başarı sağlamak, tekrar şampiyonluğu yaşatmak, her sene Avrupa’da en az oynamak ve bu taraftarlara tekrar zevkle maç seyrettirmek. 40 bin tane kombine satmak, 100 bin tane forma satmak…

Yönetim kurulunuzu belirlediniz mi?

Yok. Şu anda 7 kişi mevcut yönetim kurulu arkadaşlarımız. Hepsi de pırıl pırıl işadamı… Bizim için yönetim kurulunda bulunacak arkadaşların hepsinin Bursaspor’lu olması gerekiyor ve Bursaspor’a benim gibi, en az benim kadar canın, parasını, malını ortaya koyacak adam lazım.

Neden sizi seçmeliler?

Öncelikle beni şahsım olarak çoğu taraftarımız tanıyor zaten. Benim Bursaspor’a ne verdiğimi, neler yapabildiğimi, neler yapabileceğimi çoğu insan biliyor ama tabi ki muhalefetler olacak. Ben o muhalefet olan arkadaşlarımıza da, “Buyurun gelin, hep beraber, birlik içerisinde olalım” diyorum. Tekrar 2010 ruhunu Bursa’mıza getirelim.

Kontrol et

HANDE YENER İLE 19 MAYIS COŞKUSU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği ‘Gençlik Şenliği’ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement